Nowe Audi S3 (2021) czy poprzednie S3? Które jest szybsze na prostej i jakie są różnice? (wideo)

Nowe Audi S3 (2021) zostało oficjalnie zaprezentowane w sierpniu ubiegłego roku i pierwsze egzemplarze właśnie zjeżdżają do salonów marki Audi w całym kraju. Biorąc pod uwagę fakt, że poprzednia generacja sprzedawała się zadowalająco, wielu z pewnością zainteresuje pojedynek nowego ze starym.

Na początek dane techniczne. Najnowsza generacja Audi S3 waży 1575 kilogramów i chowa pod maską silnik benzynowy TFSI o pojemności 2.0 l i mocy 310 koni mechanicznych oraz 400 Nm maksymalnego momentu obrotowego. Cała moc przekazywana jest na wszystkie koła za pomocą 7-stopniowej dwusprzęgłowej przekładni. Producent podaje, że nowe S3 (2021) przyspiesza do pierwszej setki w 4,8 sekundy. Prędkość maksymalna została elektronicznie ograniczona do 250 km/h, podobnie jak w przypadku modelu starszej generacji.

> Masz lub zamówiłeś nowe Audi S3 (2021)? Oddaj je firmie ABT, a będziesz miał wydech z RS6 po tuningu

Poprzednia generacja Audi S3 także jest napędzana motorem benzynowym TFSI o pojemności 2.0 l i mocy identycznej wynoszącej 310 koni mechanicznych (400 Nm maksymalnego momentu obrotowego). Napęd na cztery koła również współpracuje z 7-stopniową przekładnią automatyczną, ale masa samochodu wynosi 1445 kilogramów.

> Audi S3 II z 2006 roku vs. Tesla Model Y Performance: jest haczyk, S3 ma ponad 700 koni mechanicznych

Dlaczego nowe Audi S3 okazało się szybsze od starszej generacji S3, pomimo że pod maską siedzi ten sam silnik, a różnica w wadze (-130 kilogramów) wychodzi na korzyść starego modelu? Odpowiedź tkwi w zaawansowanej technologii, a konkretniej z inaczej poprowadzonej krzywej momentu obrotowego. Jest mocniejsza w średnim zakresie, co przełożyło się na minimalnie lepszy wynik końcowy. Nowe S3 zostało jednak wyposażone w szereg technologii obniżającej spalanie i emisję CO2, co negatywnie odbija się akustyce wydechu, która naszym zdaniem lepiej wypada w modelu poprzedniej generacji. Czy warto więc dopłacać do nowego S3? To zależy od tego, jakie kwestie są dla klienta najważniejsze. Na to pytanie musi odpowiedzieć sobie każdy zainteresowany, najlepiej po zapoznaniu się z załączonym materiałem filmowym.