Masz założoną kurtkę podczas jazdy samochodem? Narażasz się na ciężkie uszkodzenia brzucha nawet przy prędkości 16 km/h (wideo)

Jazda w grubej kurtce lub płaszczu może być bardzo niebezpieczna zarówno dla osoby dorosłej, jak i dla dziecka podróżującego w foteliku samochodowym. Do takich wniosków doszli specjaliści z ADAC podczas testów zorganizowanych z udziałem manekinów.

Dlaczego jazda w kurtce jest niebezpieczna?

Powodem jest dolna część pasa, która powinna przechodzić na wysokości bioder. Gruba kurtka powoduje, że pas ma zbyt dużą swobodę i już po zapięciu znajduje nad podbrzuszem.

Inżynierowie ADAC zasymulowali standardową kolizję przy prędkości 16 km/h (analogiczna do zderzenia tylnego w ruchu miejskim). Specjalistyczne testy wykazały, że pas poziomy w przypadku zderzenia kieruje się w stronę brzucha. Może to doprowadzić do uszkodzeń wielu narządów wewnętrznych, w tym jelit, wątroby, śledziony, a nawet doprowadzić do krwawienia wewnętrznego. W skrajnych przypadkach do takich nieprzyjemności dojdzie również podczas hamowania awaryjnego.

Jak się chronić przed uszkodzeniami ciała podczas jazdy w chłodne dni? Przed wejściem na pokład samochodu należy zdjąć kurtkę lub płaszcz lub przynajmniej zsunąć dolny pas pod grubą odzież. Specjaliści zalecają również przygotowanie koca, który uchroni przed zimnem lub po prostu używanie systemu ogrzewania postojowego, który rozgrzewa pojazd przed uruchomieniem.