Tego wypadku byś nie uniknął, nawet przy zachowaniu odpowiedniej odległości od pojazdu poprzedzającego (wideo)

Zachowanie odpowiedniej odległości od pojazdu poprzedzającego jest niezwykle ważne. Kierowca w przypadku awaryjnego hamowania ma więcej czasu i miejsca na stosowną reakcję. Powszechnie przyjęło się, że bezpieczny odstęp powinien wynosić przynajmniej 2 sekundy, ale wszystko zależy od warunków panujących na drodze. Na śliskiej lub zaśnieżonej drodze każdy metr i milisekunda może zaważyć w przypadku nagłego hamowania.

Zachowanie odpowiedniej odległości czasami jednak nie wystarcza. Kierowca samochodu osobowego na załączonym materiale wideo poruszał się z odpowiednią odległością za betoniarką, a mimo to spotkało go nieszczęście. Ciężarówka uderzyła w most, którego płyty betonowe spadły na samochód. Niestety nieznany jest nam los kierowcy i pasażerów samochodu osobowego.

> Tragiczny wypadek Skody Fabii na DK8: uratować mógł go system „Lane Assist” (wideo)

Mandat w Niemczech za jazdę „na zderzaku”

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że np. w Niemczech jazda na tzw. „zderzak” jest karana mandatem w wysokości nawet do 200 euro (ponad 800 złotych). Przepis jest bardzo prosto sformułowany – odległość od pojazdu poprzedzającego powinna wynosić tyle, co połowa prędkości. Przykładowo jeśli kierowca porusza się z prędkością 140 km/h powinien zachować 70 metrów odstępu od pojazdu poprzedzającego.