Niedługo na polskich ulicach zobaczysz Toyotę Yaris ze znaczkiem Mazdy: taka będzie nowa Mazda2 (2022)

Toyota bardzo zacieśniła współpracę nie tylko z Suzuki, które wprowadziło do oferty modele bliźniacze z Corollą TS i RAV4 plug-in hybrid (Suzuki Swace i Suzuki Across). Według najnowszych doniesień podobną współpracę Toyota podjęła z Mazdą, która będzie oferowała Yarisa w przebraniu nowej Mazdy2.

Nowy podstawowy model firmy z siedzibą w Hiroszimie zostanie wprowadzony do salonów w pierwszych miesiącach 2022 roku. Zmiany w stosunku do Yarisa będą niewielkie i ograniczone do nowych zderzaków, grilla oraz najprawdopodobniej nowych świateł LED i kół. Mały hatchback Mazdy będzie produkowany obok Yarisa w fabryce Toyoty w północnej Francji i zostanie wyposażony w napęd hybrydowy opracowany przez inżynierów Toyoty. Taki zabieg pozwoli Maździe dostosować się do coraz surowszych przepisów UE dotyczących emisji CO2 i uniknąć ewentualnych kar. W przypadku Toyoty i Mazdy współpraca ma ograniczać się tylko do Yarisa, dlatego na próżno oczekiwać np. RAV4 w przebraniu Mazdy.

> Honda Civic Type R vs. Toyota GR Yaris: „silniczek” 1.6 kompletnie zgasił ponad 300-konnego hothatcha (wideo)

Jeśli zastanawia Cię, jakie korzyści płyną dla Toyoty przekazującej dopracowaną technologię Maździe, to śpieszymy z wyjaśnieniami. Jeszcze do sierpnia 2020 roku Toyota sprzedawała w Stanach Zjednoczonych Yarisa, który w rzeczywistości jest europejską wersją obecnej generacji Mazdy2 (na zdjęciu poniżej), dlatego w pewnym sensie mówimy o wyrównaniu rachunków obu firm. Ponadto Toyota i Mazda wspólnymi funduszami inwestują 2,3 miliarda dolarów w budowę nowej fabryki w Huntsville w Alabamie w USA.

Toyota Yaris: wersja amerykańska (2020)
Toyota Yaris: wersja amerykańska (2020)