Honda czy Volkswagen? Pojedynek sportowych hothatch’y rozstrzygnięty (Civic Type R vs. Golf GTI TCR)

Jeśli zamierzasz kupić mocnego hothatcha napędzanego wyłącznie na przednią oś to możesz wybrać między innymi Hondę Civic Type R lub Volkswagen Golfa GTI TCR. Który z tych dwóch modeli jest szybszy na ¼ mili?

Japońska propozycja chowa pod maską czterocylindrowy silnik turbo o pojemności 2.0 l i mocy 320 koni mechanicznych oraz 400 Nm maksymalnego momentu obrotowego. Napęd jest przenoszony na przednie koła za pomocą 6-biegowej przekładni ręcznej. Sprint od 0 do 100 km/h trwa 5,7 sekundy, natomiast prędkość maksymalna to 272 km/h. Waga? 1380 kilogramów.

Volkswagen Golf GTI TCR jest najszybszym modelem GTI, jaki kiedykolwiek powstał. Z silnika TSI o pojemności 2.0 l Golf GTI TCR generuje 290 koni mechanicznych oraz 380 Nm maksymalnego momentu obrotowego. Motor w przypadku tego egzemplarza współpracuje z 7-biegową przekładnią DSG. Auto jest jednak cięższe od Hondy i waży dokładnie 1430 kilogramów. Według danych producenta, Golf GTI TCR przyspiesza do pierwszej setki w 5,6 sekundy i osiąga prędkość maksymalną 250 km/h.

> Zajechał drogę rozpędzonemu VW Golfowi GTI przy 240 km/h: bez szans na uniknięcie zderzenia

Jak oba modele wyglądają cenowo? Honda Civic Type R na polskim rynku została wyceniona na przynajmniej 157 900 złotych. Volkswagen Golf GTI TCR to wydatek rzędu 155 400 złotych za wariant pięciodrzwiowy. Niech wygra lepszy!