Mercedes Klasy E i nieplanowana wizyta na stacji benzynowej: powodem aquaplaning, jak z niego wyjść?

Zjawisko tzw. „aquaplaningu” jest jednym z największych problemów podczas jazdy po mokrych drogach. Wyjaśniając temat w bardzo prostych słowach, opony nie radzą sobie ze zwiększoną objętością wody, unoszą się tworząc cienką warstwę wody i w rezultacie odbierają kierowcy kontrolę nad samochodem.

Jak wyjść z aquaplaningu? Wszystko co musisz zrobić to prawie nic. To znaczy spuścić nogę z pedału gazu i nie kręcić kierownicą.

Na poniższym filmie zobaczycie Mercedesa Klasy E, który doświadczył podobnego zjawiska na drodze ekspresowej A20 między miastami Sidcup i Swanley w Wielkiej Brytanii. Kierowca stracił kontrolę nad pojazdem akurat na wysokości stacji benzynowej, do której niemiecka limuzyna dosłownie „wleciała” i uderzyła w dystrybutor oraz tankującego pickupa. Całe szczęście, że nikt nie został poważnie ranny.

Ciekawostką może być dla niektórych fakt, że w Porsche 911 ósmej generacji można znaleźć specjalny tryb Wet Mode. Jego działanie polega na tym, że czujniki wykrywają mokrą nawierzchnię i odpowiednio dostrajają samochód, aby zapewnić najlepsza stabilność jazdy. System ostrzega kierowcę o możliwym ryzyku aquaplaningu i gdyby podobna technologia została zastosowana w Mercedesie Klasy E, najprawdopodobniej kierowca zdołałby uniknąć tego niebezpiecznego incydentu.