Kia Stonic po faceliftingu (2021): technologia łagodnej hybrydy i nowe systemy bezpieczeństwa

Kia Stonic od momentu wejścia na rynek w 2017 roku znalazła ponad 150 tysięcy nabywców w Europie. To spora liczba, która zdecydowanie zadowala włodarzy marki. Czas jest jednak nieubłagany i model z 2017 roku wymaga uaktualnień, aby klienci nie uciekli do konkurencji. Kia nie spoczywając na laurach zaprezentowała Stonica po faceliftingu (2021).

Facelifting pod względem stylistycznym jest symboliczny i obejmuje szczegóły, takie jak np. nowe reflektory, dwa nowe kolory nadwozia czy 16-calowe opcjonalne felgi aluminiowe.

Znacznie więcej zadziało się „pod skórą” Stonica. Najważniejszym ulepszeniem jest wprowadzenie tzw. miękkiej hybrydy. Silnik benzynowy T-GDi o pojemności 1,0 l został połączonym z układem 48-woltowym i jest dostępny w dwóch wersjach mocowych: 100 KM i 120 KM. Motor generuje 200 Nm maksymalnego momentu obrotowego i może współpracować z sześciobiegową manualną przekładnią lub siedmiostopniową skrzynią DCT. Oba warianty umożliwiają jazdę do 125 km/h z wyłączonym silnikiem w celu zmniejszenia zużycia paliwa (według danych firmy zużycie paliwa jest mniejsze o 16% w porównaniu do starszego silnika).

Kia Stonic facelifting (2021)
Kia Stonic facelifting (2021)

Wszystkie inne jednostki napędowe dostępne w Stonicu zostały ulepszone pod względem wydajności i emisji CO2. Wersja 1.0 T-GDi o mocy 100 KM jest oferowana teraz z sześciobiegowym manualem, który zastępuje skrzynię o pięciu przełożeniach. Do oferty dołącza także zmodyfikowany wariant 1.2 l o mocy 84 koni mechanicznych.

Kia Stonic 2021 – wyposażenie, technologia pokładowa

Stonic 2021 standardowo występuje z większym 8-calowym ekranem dotykowym z nawigacją i technologiami: Bluetooth, Apple CarPlay, Android Auto i UVO Connect. Istotne dane, takie jak prędkość czy obroty wyświetlane są na 4,2-calowym cyfrowym zestawie wskaźników o wyższej rozdzielczości.

Kia Stonic facelifting (2021)
Kia Stonic facelifting (2021)
Kia Stonic facelifting (2021)
Kia Stonic facelifting (2021)

Nowa Kia Stonic 2021 otrzymała również szereg najnowocześniejszych systemów bezpieczeństwa, w tym asystenta unikania kolizji z funkcją rozpoznawania pieszych, pojazdów i rowerzystów, asystenta utrzymywania w pasie ruchu, system ostrzegający przed zmęczeniem kierowcy, asystenta unikania kolizji w martwym polu, asystenta podążania w pasie ruchu, adaptacyjny tempomat oraz inteligentny asystent ograniczenia prędkości.

> Ile trzeba zapłacić, aby wyjechać z salonu nową Kią Picanto (2021)? Wystarczy niecałe 40 tysięcy złotych

Kia rozpocznie przyjmowanie zamówień w trzecim kwartale tego roku. Polski cennik zostanie ujawniony w późniejszym terminie.