Czy Audi RS Q8 jest w stanie pokonać supersportowe R8 V10? Oba mają identyczną moc 600 koni mechanicznych

Jeszcze kilka lat temu, gdyby ktokolwiek porównywał SUV-a do supersportowego samochodu, prawdopodobnie zostałby uznany przynajmniej za niepoważnego. Dzisiaj to wcale nie jest dziwne – masywne modele często mają mocniejsze silniki oraz lepsze osiągi niż auta przeznaczone na tor. Jesteś ciekawy, co wyniknie z pojedynku R8 V10 z RS Q8?

Na wstępie warto zauważyć, że R8 V10 jest wersją podstawową, a nie gorętsza Plus. Jednak ten egzemplarz został lekko zmodyfikowany, dzięki czemu moc jednostki 5.2 FSI wzrosła z 570 koni mechanicznych do 600 koni mechanicznych. Taka moc pozwala na przyspieszenie do pierwszej setki w 3,3 sekundy.

> Jeep zmierzył się z Lamborghini: walka trwała do samego końca (drag race)

RS Q8 zostało nieruszone, co oznacza 600 koni mechanicznych z silnika 4,0 V8. RS Q8 ma o 220 Nm więcej momentu obrotowego od R8.

Audi R8 V10 vs. Audi RS Q8 – przebieg pojedynku

W pierwszej próbie wyraźnie zwyciężyło RS Q8. Reakcja kierowcy supersportowego coupe była jednak poważnie spóźniona. Podczas drugiego podejścia kierowca R8 V10 naprawił swój błąd, ale RS Q8 wciąż lepiej startowało. Znacznie większa masa RS Q8 uwidoczniła się po pierwszych kilku sekundach, gdy R8 rozpoczęło proces błyskawicznego nadrabiania strat. Ostatecznie R8 triumfowało, ale należy przyznać, że ważący grubo ponad 2 tony SUV dzielnie radził sobie ze sportowcem z prawdziwego zdarzenia.