Aston Martin DBX vs. Lamborghini Urus: oba SUV-y ważą prawie tyle samo i ruszają bez procedury startu

Aston Martin DBX i Lamborghini Urus to dwa najwyższej jakości SUV-y z silnikami V8 z podwójnym turbodoładowaniem, napędem na wszystkie koła i automatyczną skrzynią biegów. Poza tym różnią się diametralnie. Aston Martin postawił na wygodne podróżowanie i elegancje, podczas gdy Urus to właściwie supersamochód na szczudłach.

Pojedynek drag race doskonale pokazuje różnice między modelami. Aston Martin DBX z silnikiem V8 o mocy 550 koni mechanicznych pozwala na przyspieszenie do pierwszej setki w 4,5 sekundy, natomiast wskazówka prędkościomierza zatrzymuje się na wartości 291 km/h.

> Czy SUV Lamborghini w pojedynku na prostej może równać się z tradycyjnymi modelami Lamborghini? Urus vs. Aventador i Huracan

Jak te osiągi wyglądają w porównaniu do Urusa? Jednym słowem – blado. 650-konne Lamborghini osiąga 100 km/h w czasie zaledwie 3,6 sekundy (oficjalnie, bo nieoficjalnie nawet 3,3 sekundy) oraz maksymalnie rozpędza się nawet do 305 km/h. Warto dodać, że zarówno DBX jak i Urus ważą tyle samo – 2,2 tony. Co więcej, Aston Martin nie ma funkcji procedury startu, dlatego żeby rywalizacja była uczciwa, Lamborghini również rusza bez procedury (czas do pierwszej setki w takim przypadku wynosi 4,2 sekundy).

> Czy nowe Audi RS6 Avant jest szybsze od Lamborghini Urus? Ten sam silnik, to samo przyspieszenie „na papierze”

Który z modeli jest szybszy w pojedynku na prostej? Zwycięzcę można teoretycznie ogłosić już po spoglądnięciu na dane techniczne, ale bez „launch control” sytuacja nie jest już taka oczywista.