Który SUV z grupy Volkswagena jest najszybszy? Niezwykle zacięta i równa rywalizacja (drag race)

SUV-y i crossovery są bardzo popularnymi modelami w Polsce. Sama grupa Volkswagena oferuje kilkadziesiąt różnych propozycji z tych segmentów, w tym piekielnie mocne i bardzo luksusowe modele. Są to: Porsche Cayenne Turbo S E-Hybrid, Audi RS Q8, Bentley Bentayga W12 i Lamborghini Urus. Wszystkie korzystają z jednej platformy VW o nazwie MLB, ale każdy różni się mocą, masą oraz skrzynią biegów.

Wszystkie najmocniejsze SUV-y grupy VW zostały zebrane na jedno lotnisko, na którym można bezpiecznie przeprowadzić pojedynek drag race. Poznajcie zawodników.

Porsche Cayenne Turbo S E-Hybrid wykorzystuje podwójnie turbodoładowany silnik V8 połączony z jednostką elektryczną o mocy 671 koni mechanicznych i 900 Nm maksymalnego momentu obrotowego. Model waży dokładnie 2565 kilogramów.

> Jeep zmierzył się z Lamborghini: walka trwała do samego końca (drag race)

Lamborghini Urus jest napędzane tym samym, choć nieco zmodyfikowanym silnikiem 4.0 V8. Motor w Urusie generuje mniej mocy – „jedynie” 641 koni mechanicznych i 850 Nm maksymalnego momentu obrotowego. Lamborghini jest jednak o wiele lżejsze od Porsche (2200 kilogramów).

Audi RS Q8 na papierze wygląda najmniej imponująco. Znowu, pod maską zainstalowano ten sam silnik o pojemności 4,0 l V8, ale o mocy 600 koni mechanicznych oraz 800 Nm maksymalnego momentu obrotowego. Masa pojazdu wynosi 2315 kilogramów.

> Czy nowe Audi RS6 Avant jest szybsze od Lamborghini Urus? Ten sam silnik, to samo przyspieszenie „na papierze”

Wreszcie, Bentley Bentayga jest tutaj najbardziej wyjątkową propozycją. Pod maską znajduje się słynny motor W12 z podwójnym turbo o mocy 600 koni mechanicznych oraz 900 Nm maksymalnego momentu obrotowego. Bentayga W12 waży 2440 kilogramów, co oznacza, że jest drugim najcięższym modelem w stawce (po Cayenne).

Który z tych super SUV-ów jest najszybszy w pojedynku drag race? (na prostej). Obejrzyj wideo poniżej, aby zobaczyć zwycięzcę. Rywalizacja była niezwykle zacięta.