Dacia Lodgy przestanie istnieć: minivana zastąpi 7-miejscowy SUV

Dacia od kilkunastu miesięcy intensywnie myśli o wprowadzeniu 7-miejscowego SUV-a i wygląda na to, że wreszcie znaleźli wsparcie oraz motywację.

Według najnowszych doniesień francuskiego L’argus, nowy 7-miejscowy pojazd zadebiutuje najprawdopodobniej wiosną 2021 roku i właściwie spowoduje wycofanie z oferty modelu Lodgy. Minivan nie przyjął się dobrze na europejskim rynku. W 2019 roku w całej Europie sprzedano tylko 28.994 egzemplarzy Lodgy, co wygląda bardzo blado w porównaniu do 220.167 sprzedanych Dusterów. Warto dodać, że Dacia Lodgy na polskim rynku została wyceniona na przynajmniej 61.800 złotych.

> Tak wygląda najtańszy samochód elektryczny (EV) Dacii: Dacia Spring ma do 200 kilometrów zasięgu

Dacia Lodgy
Dacia Lodgy

Według Francuzów nowy SUV będzie mierzył około 4,5 m długości i zostanie oparty na płycie podłogowej CMF-B (znana z Clio, Captura oraz Nissana Juke). Nowy SUV Dacii oprócz trzech rzędów siedzeń zostanie wyposażony w nowy system informacyjno-rozrywkowy z ogromnym wyświetlaczem przypominającym tablet, który trafi również do najnowszego modelu Sandero. Mało prawdopodobne, że Dacia wprowadzi systemy umożliwiające półautonomiczną jazdę na poziomie 2.

Nowy SUV Dacia (7-miejscowy) – co trafi pod maskę?

Dacia Lodgy
Dacia Lodgy – wnętrze

Na oficjalne dane musimy jeszcze poczekać, ale oferta silnikowa powinna składać się z jednostek benzynowych o pojemności 1.0 l i 1.3 l oraz z diesla dCi o pojemności 1.5 l. Rygorystyczne normy emisji spalin obowiązujące w Europie powinny skłonić włodarzy rumuńskiej marki do wprowadzenia modelu z napędem hybrydowym, prawdopodobnie bazującego na czterocylindrowym silniku benzynowym o pojemności 1.6 l i mocy łącznej około 140 koni mechanicznych.

> Nowa Dacia Sandero 2021 otrzyma ogromny tablet do obsługi systemu multimedialnego