Czy nowe Audi RS6 Avant jest szybsze od Lamborghini Urus? Ten sam silnik, to samo przyspieszenie „na papierze”

Oba modele są wyjątkowe. Audi RS6 Avant to jedno z najszybszych kombi na świecie, podczas gdy Urus to pierwszy SUV w historii marki Lamborghini. Pod maską obu modeli grupy Volkswagena siedzi ten sam podwójnie turbodoładowany silnik o pojemności 4.0 V8 TFSI, który współpracuje z ośmiostopniową automatyczną skrzynią biegów.

Najnowsza generacja Audi RS6 Avant została wyceniona na przynajmniej 589.500 złotych i generuje 600 koni mechanicznych i 800 Nm maksymalnego momentu obrotowego. Lamborghini Urus jest ponad dwa razy droższe i w warszawskim salonie Lamborghini można je nabyć za około 1.2 miliona złotych. Ten sam silnik w Urusie dysponuje mocą 650 koni mechanicznych i 850 Nm maksymalnego momentu obrotowego.

Według danych producentów, zarówno Audi RS6 Avant, jak i Lamborghini Urus przyspieszają do pierwszej setki w czasie 3,6 sekundy. Oba ważą ponad dwie tony – 2150 kilogramów Audi RS6 Avant i 2200 kilogramów Lamborghini Urus. Tak więc, Audi jest 50 kilogramów lżejsze, ale Lamborghini ma 50 koni mechanicznych i 50 Nm momentu obrotowego więcej.

Wygląda na to, że przynajmniej w teorii zapowiada się równa walka w tzw. „drag race” – czyli wyścigu na prostej. Z drugiej strony oba reprezentują ten sam koncern i przynajmniej dziwne byłoby zwycięstwo samochodu Audi nad jakimkolwiek modelem Lamborghini, nawet jeśli mówimy o RS6 w kontekście najszybszego kombi świata. Pojedynek Audi RS6 Avant vs. Lamborghini Urus możecie obejrzeć na załączonym materiale wideo.

> Audi RS6 Avant 2020 od Wheelsandmore: ma więcej mocy niż Bugatti Veyron 16.4