Bentayga schodzi jak ciepłe bułeczki: Bentley codziennie sprzedaje 14 egzemplarzy

W ciągu ostatnich czterech lat, od momentu wprowadzenia pierwszego SUVa w historii marki Bentley na rynek w 2016 roku, na świecie sprzedano ponad 20 tysięcy egzemplarzy Bentaygi. To oznacza, że każdego dnia brytyjska marka sprzedaje prawie 14 egzemplarzy modelu (według dokładnych wyliczeń – 13,7 egzemplarzy). Na horyzoncie widać model po liftingu, który powinien zadebiutować jeszcze w tym roku. Czy ktoś ma jeszcze wątpliwości, że ultra-luksusowe SUVy są dobrym pomysłem dla najbardziej luksusowych i sportowych marek?

20 tysięcy sprzedanych egzemplarzy to spora liczba. Każda Bentayga waży przynajmniej 2387 kilogramów, dlatego można założyć, że wszystkie Bentaygi razem wzięte ważą prawie 48 milionów kilogramów, czyli 48 tysięcy ton. To więcej niż legendarny HMS Hood, brytyjski okręt zbudowany dla Royal Navy z okresu międzywojennego i II wojny światowej. Przypominamy, że cały czas rozmawiamy o samochodzie, na który może sobie pozwolić zaledwie garstka ludzi na ziemi – ceny modelu zaczynają się od prawie miliona złotych.

> Bentley Bentayga po liftingu (2021) przyłapany – co o nim wiemy?

Bentley Bentayga Speed (W12)
Bentley Bentayga Speed (W12)

Jeśli weźmiemy pod uwagę tylko wersję z silnikiem W12 z podwójnym turbo, na świecie istnieje 40 tysięcy turbosprężarek i 240 tysięcy cylindrów napędzających Bentaygi.

Bentley Bentayga Speed (W12)
Bentley Bentayga Speed (W12)

Sukces marki Bentley jest bezapelacyjny, dlatego nic dziwnego, że Rolls Royce i Aston Martin również zaprezentowały swoje interpretacje ultra-luksusowych SUVów.

> Aston Martin DBX oficjalnie – zdjęcia, dane techniczne

Bentley Bentayga – jaki model jest najmocniejszy?

Na szczycie oferty Bentyagi stoi wersja W12, która pozycjonuje auto jako jednego z najszybszych SUVów na świecie. Silnik W12 z dwoma turbo generuje 608 koni mechanicznych i 900 Nm maksymalnego momentu obrotowego. Taka moc pozwala na przyspieszenie do pierwszej setki w czasie 4,1 sekundy oraz osiągnięcie prędkość maksymalnej 301 km/h.

> Audi RS Q8 – SUV, który ma więcej koni mechanicznych niż Bugatti Veyron

Bentley Bentayga Speed (W12)
Bentley Bentayga Speed (W12) – wnętrze

Bentley Bentayga W12 w podstawowej wersji wyposażenia kosztuje nieco ponad 1.1 miliona złotych. Warto zauważyć, że wystarczy kilka dodatków, takich jak np. komfortowe fotele za 15 tysięcy złotych, aby podnieść cenę w okolice 1.5 miliona złotych.