Nowe Volvo nie pojedzie więcej niż 180 km/h: Szwedzi rozpoczynają montaż ograniczników

Volvo wprowadza ograniczenie prędkości maksymalnej we wszystkich swoich modelach w ramach strategii Vision 2020, która ma na celu zmniejszenie liczby rannych oraz zgonów w samochodach szwedzkiej marki.

Volvo ustanowiło blokadę na 180 km/h. Limit prawdopodobnie byłby jeszcze niższy (oparty na obowiązujących ograniczeniach prędkości, czyli w Polsce 140 km/h), ale niemieccy rywale, tacy jak Audi i BMW ciągle będą mogły rozpędzać się do 250 km/h. Zbyt drastyczna blokada mogłaby odstraszyć klientów Volvo.

> Tak wygląda jazda z prędkość 370 km/h po autostradzie (wideo)

Warto przypomnieć, że na przykład już w 2014 roku Lexus ograniczył prędkość maksymalną 317-konnego Lexusa GS 350 AWD do prędkości 190 km/h.

Oprócz ograniczenia prędkości nowych samochodów, Volvo planuje wprowadzić także dwie dodatkowe technologie – inteligentną kontrolę prędkości (ogranicza prędkość samochodu w zależności od warunków na drodze) i geograficzne ograniczenie prędkości (automatyczna blokada prędkości w okolicach szkół czy szpitali).

Volvo S60 T8 Polestar Engineered

> Volvo S60 T8 Polestar Engineered, 4,3 s do setki

Ograniczenie prędkości do 180 km/h będzie montowane w każdym nowym samochodzie Volvo. Nowa reguła szwedzkiego producenta obejmuje wszystkie modele dostępne w polskich salonach sprzedaży, w tym XC40, XC60, XC90 czy S60 oraz S90/V90.

W 2017 roku 25% śmiertelnych wypadków na drogach Stanów Zjednoczonych była spowodowana nadmierną prędkością – podaje Amerykański urząd ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego (NHTSA)

Volvo S60 T8 Polestar Engineered

W niedalekiej przyszłości Volvo zamierza na poważnie zająć się również tematem zmęczonych i nieskupionych kierowców czy osobami kierującymi pojazdem pod wpływem odurzających substancji. W taki sposób, aby całkowicie uniemożliwiać jazdę samochodami Volvo.

Źródło: Volvo