Lexus LQ będzie flagowym SUV-em marki: powalczy z BMW X7?

Nazwa modelu LQ została zarejestrowana w USA już w 2018 roku, ale w Europie oraz Chinach japońska marka zrobiła to dopiero teraz. Według najnowszych informacji Lexus LQ będzie flagowym SUV-em luksusowej marki Toyoty, który na rynku może powalczyć m.in. z BMW X7 oraz Mercedesem GLS.

Model LQ stylistycznie będzie inspirowany prototypem LF-1 Limitless z 2018 roku. Już wtedy włodarze marki mówiły o pracach nad autem, które „na nowo zdefiniuje granice luksusu”.

> Hyundai też chce powalczyć z BMW X7!

Produkcyjna wersja Lexusa LQ najprawdopodobniej pomieści pięć dorosłych osób, choć opcjonalnie może być dostępna wersja siedmioosobowa. Pojazd powstanie na platformie o nazwie TNGA-L z napędem na tył lub na wszystkie cztery koła. Gama silników oprócz tradycyjnych wariantów benzynowych i wersji hybrydowej powinna obejmować wersję całkowicie elektryczną.

Najbardziej ekscytujące są doniesienia o możliwym powstaniu wersji LQ F o mocy nawet ponad 600 koni mechanicznych generowanych z ośmiocylindrowego silnika twin-turbo. Jednostka V8 znana jest m.in. z modeli IS-F, LC500 czy poprzedniej generacji Lexusa LS.

Jeśli chodzi o cenę, podstawowa wersja Lexusa LQ powinna startować od około 450-500 tysięcy złotych. Premiera rynkowa spodziewana jest w 2022 roku.