Europejscy producenci zamykają fabryki: u pracowników grupy PSA i Pirelli wykryto koronawirusa

Najwięksi producenci samochodów i części w Europie zaczynają zamykać fabryki we Włoszech i poważnie ograniczać produkcję. Niektóre koncerny rozważają wysłanie pracowników do innych europejskich krajów, co jest pierwszym sygnałem o poważnych konsekwencjach koronawirusa dla przemysłu motoryzacyjnego.

Grupa Fiata poinformowała o czasowym wstrzymaniu produkcji w niektórych włoskich fabrykach. Wcześniej włosko-amerykański producent zastosował wszystkie możliwe środki bezpieczeństwa w postaci dezynfekcji miejsc pracy i udostępnienia wszelkich możliwych środków pracownikom do odkażania się. Takie są też zalecenia włoskiego rządu w zakresie zwalczania epidemii, która od wczoraj jest pandemią.

U pracowników grupy PSA i Pirelli wykryto koronawirusa

Włoski producent opon – Pirelli – poinformował o zmniejszeniu produkcji do przynajmniej kilku dni w zakładzie Settimo Torinese na północy Włoch po potwierdzeniu zakażenia koronawirusem u jednego z pracowników Pirelli.

> Nowy elektryczny Fiat 500e (zdjęcia, dane techniczne)

Włochy w Europie są najbardziej dotknięte pandemią koronawirusa. W Polsce potwierdzono ponad 40 przypadków zakażenia koronawirusem (stan na dzień 11.03).

Producenci motoryzacyjni w innych krajach również z powodu wirusa mają wiele problemów. Brytyjski producent samochodów Jaguar Land Rover i grupa PSA starają się ograniczyć możliwość infekcji wśród pracowników, wstrzymując dostawy z Włoch. U jednego z pracowników grupy PSA stwierdzono zakażenie koronawirusem.

Seat, hiszpańska marka Volkswagena, rozważa możliwość tymczasowego wysłania wszystkich pracowników do domu z powodu problemów z dostawą części.

„Fabryka w Martorell działa obecnie normalnie, ale koronawirus skutecznie utrudnia logistykę” – powiedział rzecznik prasowy Seata.

Seat prawdopodobnie tymczasowo wyślę pracowników do domu, jeśli będzie zmuszony ograniczyć produkcję. W przypadku tymczasowych zwolnień, hiszpańscy pracownicy otrzymają tylko część wynagrodzenia.

> Automaniak miał przetestować elektryczne Citigo, ale tego nie zrobi

W Chinach sprzedaż samochodów gwałtownie spadła

Największe żniwa wirus zebrał w Chinach, największym na świecie rynku samochodowym. Sprzedaż w Chinach gwałtownie spadła w zeszłym miesiącu, ponieważ kupujący nie opuszczali domów z powodu epidemii, a teraz już pandemii.

> Jaguar wstrzymuję produkcję przez LG Chem z Wrocławia

Szacuje się, że sprzedaż samochodów we Włoszech, trzeciej co do wielkości gospodarki strefy euro, może spaść nawet o 15 procent.