BMW i Rolls-Royce zawieszają produkcję samochodów z powodu koronawirusa przynajmniej do 19 kwietnia

BMW ogłosiło tymczasowe zamknięcie fabryk w Europie oraz Afryce Południowej z powodu pandemii koronawirusa. Dyrektor generalny BMW – Oliver Zipse – powiedział, że zakłady produkcyjne niemieckiej firmy zostaną zamknięte do 19 kwietnia. Przerwa może się jednak wydłużyć jeśli pandemia ciągle będzie zbierała żniwa na całym świecie.

Zamknięcie fabryk dotyczy również Rolls-Royce’a, który od 23 marca na dwa tygodnie zawiesza działalność w brytyjskim mieście Goodwood.

Sprzedaż BMW w 2019 roku była doskonała

BMW w ubiegłym roku dostarczyło do klientów ponad 2,5 miliona pojazdów na całym świecie. Przychody wzrosły o 7,6% do ponad 104 miliardów euro, natomiast zysk wyniósł ponad 5 miliardów euro.

> Pogromca Tesli według BMW (zdjęcia)

W 2020 roku ten wynik będzie praktycznie niemożliwy do pobicia. Wszyscy producenci przewidują spadki spowodowane nie tylko koronawirusem, ale również brexitem. Grupa BMW w najbliższych latach będzie skupiała się na rozwoju elektromobilności i samochodach elektrycznych. Sprzedaż całkowicie elektrycznego BMW i3 wzrosła w 2019 roku o 13% do ponad 40 tysięcy egzemplarzy.

> Elektryczne BMW X3 gotowe do produkcji

Grupa BMW nie jest jedyna, która zamyka fabryki

Wcześniej o wstrzymaniu produkcji informowało m.in. Lamborghini oraz Ferrari. Wiemy też o zaprzestaniu produkcji Mercedesa, Volkswagena (również polskiej fabryki), Toyoty czy grupy PSA (Peugeot, Opel, Citroen, DS). W następnych tygodniach producentów wstrzymujących działalność będzie najprawdopodobniej przybywać.

Źródło: BMW, własne