Dacia potwierdza najtańszy samochód elektryczny na targach w Genewie

„Dacia wprowadzi do oferty najbardziej dostępny dla ludzi w stu procentach elektryczny samochód miejski na rynku”. Tydzień temu były to jeszcze tylko plotki; dzisiaj rumuński producent oficjalnie potwierdza, że elektryczny koncepcyjny model Dacii opracowany na rynek europejski zadebiutuje 3 marca podczas Salonu Motoryzacyjnego w Genewie. Samochód wykorzysta 10-letnie doświadczenie grupy Renault w dziedzinie pojazdów elektrycznych.

Dacia nie opublikowała zwiastuna zdjęciowego, który ujawniałby wygląd nowego elektrycznego konceptu. Jakiś czas temu w Pekinie pokazano jednak koncepcyjny model Renault K-ZE Electric CUV (na zdjęciach); wersja europejska pod nazwą Dacii może wyglądać tak samo z kilkoma różnicami.

Szczegóły techniczne na temat konceptu elektrycznej Dacii są na razie mocno ograniczone. Nadwozie ma być oparte na produkcie Renault, a nie na modelu opracowanym od podstaw. Nie znamy też nazwy auta, chociaż zastosowanie nazwy z rynku chińskiego K-ZE jest możliwe. W porównaniu do zaprezentowanego w Chinach elektrycznego konceptu europejska wersja będzie z pewnością droższa, głównie przez udoskonalenia i systemy obowiązkowe w samochodzie przeznaczonym na rynek europejski.

Koncepcyjna Elektryczna Dacia nie będzie jedynym modelem elektrycznym pokazanym przez grupę Renault w Genewie. Obok zadebiutuje elektryczna wersja Twingo ZE oraz zelektryfikowane modele Megane (plug in hybrid). Produkcyjna wersja elektrycznej Dacii powinna zadebiutować w ciągu najbliższych dwóch lub trzech lat.