Aston Martin Vantage Roadster 2021 ma najszybciej składany dach na świecie

Aston Martin Vantage Roadster został oficjalnie zaprezentowany przed publicznym debiutem podczas Salonu Motoryzacyjnego w Genewie na początku marca. „Otwarta wersja” Vantage otrzymała dach wykonany z tkaniny, który można złożyć w czasie zaledwie 6,7 sekundy podczas postoju, lub 6,8 sekundy przy prędkościach do 50 km/h. To mianuje Vantage Roadster modelem z najszybciej automatycznie składanym miękkim dachem spośród wszystkich samochodów na rynku.

Wersje samochodów z otwieranym dachem ważą naturalnie więcej od modeli coupe, ale w przypadku Vantage ciężar wzrósł jedynie o 60 kilogramów. Inżynierom udało się to osiągnąć dzięki inteligentnemu mechanizmowi dachu w kształcie litery Z (Z-Fold) i lekkiemu usztywnieniu całego samochodu.

Aston Martin Vantage Roadster – jaki silnik?

Pod maską Vantage Roadster znajduje się ten sam 4-litrowy motor V8 z podwójnym turbodoładowaniem, co w modelu coupe. Maksymalna moc generowana przez silnik wynosi 510 KM i 685 Nm maksymalnego momentu obrotowego. Silnik jest sprężony z ośmiobiegową automatyczną skrzynią ZF i przekazuje całą moc tylko na tylne koła. Aston Martin Vantage Roadster osiąga pierwszą setkę w czasie 3,7 sekundy (0,2 sekundy wolniej niż Coupe). Prędkość maksymalna to 306 km/h.

Vantage Roadster został wyposażony w adaptacyjne zawieszenie, wektorowanie momentu obrotowego i oczywiście nadal oferuje jeden z trzech trybów jazdy: Sport, Sport+ i Track.

Ceny Vantage Roadster są o 15 tysięcy dolarów wyższe niż w przypadku modelu Coupe na rynku amerykańskim (161 tysięcy dolarów). Pierwsze dostawy do klientów powinny rozpocząć się w trzecim kwartale 2020 roku.