Subaru zmienia strategie: od 2030 roku w ofercie tylko samochody elektryczne

W zeszłym roku Subaru wspólnie z Toyotą ogłosili, że opracują w pełni elektrycznego crossovera na nowej platformie, która posłuży do produkcji kilku nowych modeli. W międzyczasie udało nam się zdobyć zdjęcia samochodu – zapowiadanego pojazdu w formie prototypu.

Pierwszym elektrycznym crossoverem, który skorzysta z nowej płyty podłogowej będzie model reprezentujący segment C. W obecnej sytuacji można spodziewać się, że wersja produkcyjna trafi na rynek w ciągu kilku najbliższych lat. Elektryczny crossover będzie sprzedawany jako Toyota i Subaru, ale ich wygląd ma być zupełnie inny.

Jaki jest podział obowiązków w tej kooperacji? Subaru opracuje napęd na cztery koła, a Toyota zajmie się elektrycznym układem napędowym. Subaru może zaoferować również wersję z hybrydowym układem napędowym od Toyoty na podstawie silnika 1.8 l turbo.

Oprócz crossovera z segmentu C, nowa platforma będzie wykorzystywana również do produkcji sedanów z segmentu C, co należy rozumieć jako wprowadzenia przez Subaru do sprzedaży elektrycznego sedana w rozmiarze Corolli (Impreza). Co więcej platforma jest na tyle uniwersalna, że na jej podstawie powstanie również SUV i sedan z segmentu D (Legacy na podstawie Camry).

Całkowita sprzedaż samochodów Subaru do 2030 roku ma składać się z co najmniej 40% modeli z napędem elektrycznym lub hybrydowym. Po tym czasie wszystkie samochody oferowane przez japońskiego producenta będą wyposażone w silnik elektryczny lub napęd hybrydowy.

Źródło: Reuters