Kiedy nowe Volvo XC90? Będzie wersja elektryczna i zaawansowany system autonomiczny

Volvo XC90 obecnej (drugiej) generacji zaprezentowano w sierpniu 2014 roku i od tego czasu jedyny powiew świeżości przybył wraz z wprowadzeniem modelu po faceliftingu na początku 2019 roku. XC90 pierwszej generacji zostało wprowadzone do sprzedaży w 2002 roku i w niezmienionej formie pozostawało w salonach sprzedaży szwedzkiej marki aż do 2016 roku (produkcję zakończono w lipcu 2014 roku).

Najnowsze informacje mówią o debiucie Volvo XC90 (trzeciej generacji) w 2022 roku. Nowe XC90 nie będzie oferowane z ani jednym silnikiem wysokoprężnym, ale do oferty wejdzie wersja całkowicie elektryczna i różne konfiguracje hybrydowe. Wersja całkowicie elektryczna została oficjalnie potwierdzona przez szefa Volvo, Hakana Samuelssona.

Wiadomo również, że nowe XC90 powstanie na ulepszonej wersji platformy Scalable Product Architecture (SPA2), która została opracowana zgodnie z myślą o całkowitej elektryfikacji modelu i napędach hybrydowych.

Stylistycznie nowe XC90 będzie raczej ewolucją niż rewolucją. Wersja elektryczna z pewnością otrzyma kilka dodatków charakterystycznych dla modeli napędzanych prądem (takich jak inny grill czy dodatkowe oznaczenia). Jedną z największych nowości będzie autonomiczny układ kierowniczy (czwarty poziom), ale więcej szczegółów w tym temacie pozostaje tajemnicą.

Źródło: Auto Express