Czy chcemy na rynku nowego Forda Mondeo? Jest zagrożony, ale może zadebiutować w 2021 roku

Chociaż od jakiegoś czasu spekuluje się, że Ford może całkowicie usunąć z oferty Mondeo (podobnie jak zrobiła Toyota z Avensisem czy Honda z Accordem), wygląda na to, że nowe Mondeo jest opracowywane przez inżynierów amerykańskiego koncernu. Skąd w ogóle wzięły się plotki o zakończeniu żywotu Mondeo, skoro na rynku istnieje już 28 lat? (w 1992 roku zadebiutowała pierwsza generacja).

Jeśli nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze. W pierwszych dziewięciu miesiącach 2019 roku Ford sprzedał zaledwie 30.782 egzemplarzy Mondeo w Europie. Dla porównania, Volkswagen Passat, który jest liderem w segmencie „D” w Europie, znalazł 90.621 nabywców. Na drugim miejscu jest Skoda Superb z 51.734 sprzedanymi egzemplarzami. Mondeo zajęło piąte miejsce tuż przed Peugeotem 508.

Brytyjski magazyn Autocar dogłębnie sprawdził temat Forda Mondeo. Jeden z wewnętrznych dokumentów firmy ujawnia model o kodzie fabrycznym „Mondeo CD542”, wśród modeli planowanych do wprowadzenia na rynek w 2022 roku (debiut w 2021 roku). Ten sam znacznik „CD542” był już używany dla następcy Forda Fusion (amerykańska wersja Mondeo), którego jednak Ford porzucił.

Tak czy inaczej, jeśli nowy Ford Mondeo kiedykolwiek powstanie będzie korzystał z platformy modułowej o nazwie C2, na której powstał nowy Focus. Niewykluczone, że Ford zdecyduje się zaprezentować wersję całkowicie elektryczną.