Czyste i przejrzyste szyby wpływają na komfort jazdy samochodem. Dlatego w ich utrzymaniu pomogą nam odpowiednie narzędzia i preparaty. Jak sobie radzić z parowaniem szyb?

Parowanie szyb w aucie – jakie są przyczyny?

Parowanie szyb w aucie to jeden z najbardziej odczuwalnych problemów podczas jazdy samochodem. Dokucza nam to szczególnie w okresie jesienno – zimowym, jednak już latem możemy zadbać o to, by problem ten był mniej odczuwalny podczas kolejnego sezonu jazdy. Zaparowane szyby pogarszają widoczność i wydłużają czas rozpoczęcia podróży. Zjawisko to dotyczy także całkowicie sprawnych samochodów pod kątem mechanicznym. Głównym winowajcą jest wilgoć, która gromadzi się w aucie w wyniku dużych wahań temperatur i częstych opadów. Dlatego wszelkie działania mające na celu redukcję parowania szyb w aucie powinny skupiać się na  zmniejszaniu wilgoci w kabinie pasażerskiej. W tym celu raz do roku powinniśmy wymienić filtr kabinowy, a dywaniki welurowe zastąpmy gumowymi. Odprowadzanie wody z nich jest bardzo proste, gdyż nie wchłaniają one cieczy.

Ściągaczka do szyb – czemu warto ją mieć?

Jeśli więc chcemy uporać się z nadmiernym parowaniem szyb w aucie, powinniśmy zacząć od dbania o czystość szyb. W tym celu warto sięgnąć po profesjonalne kosmetyki. Dzięki temu dokładnie uda nam się oczyścić szyby, co przełoży się ilość gromadzonej na ich powierzchni wody. Podczas mycia szyb pomocna może się okazać też ściągaczka do szyb. Klasyczne ścierki mogą bowiem pozostawiać smugi i wymagać długotrwałego polerowania. Nie każdy właściciel pojazdu ma jednak tyle cierpliwości, czasu i sił, by doprowadzić szyby do perfekcji. Ściągaczka do szyb likwiduje ten problem. Służy ona do szybkiego i precyzyjnego zbierania wody oraz brudu. Elastyczna guma ściągaczki do szyb przylega nawet do nierównych powierzchni. Takie narzędzia znajdziemy bez problemu w sklepach internetowych. Jeden z nich jest dostępny w tym miejscu https://autochemia.pl/pol_m_Detailing_Mycie-samochodu_Sciagacze-do-wody-461.html. W ofercie producentów znajdziemy ściągaczki wykonane z tworzywa sztucznego, plastiku i metalu. Miękkie, silikonowe pióra są w pełni bezpieczne dla szyb i lakieru naszego auta. Dzięki niej pozbędziemy się wody dwa razy szybciej niż w tradycyjny sposób. Ściągaczka do szyb sprawdzi się także poza samochodem. Możemy śmiało ją wykorzystywać na powierzchniach szklanych, łodziach, czy w kabinie prysznicowej. Jeśli zależy nam wyłącznie na szybach samochodowych, to możemy wybrać wariant z wykończeniem gumowym. Dzięki niej szybko i dokładnie posprzątamy mokre powierzchnie.

Parowanie szyb w aucie – co jeszcze może pomóc?

Kiedy już doprowadzimy nasze szyby do czystości, powinniśmy wybrać specjalistyczne środki, które pomogą nam zmniejszyć intensywność parowania szyb. Możemy to zrobić na wiele sposobów, bo oferta producentów jest naprawdę zróżnicowana. Warto zwrócić uwagę na środki chroniące szybę przed wilgocią. Takim rozwiązaniem jest chociażby preparat antyroszeniowy. Jego działanie polega na wytworzeniu cienkiej warstwy, na której nie osiada para wodna. Stosowanie takiego środka jest bardzo proste. Po osuszeniu szyby spryskujemy ją preparatem z odległości 30 cm. Następnie przecieramy szybę tak, by zostawić cienką warstwę środka. Nieco innym rozwiązaniem jest z kolei antypara. Od zwykłego preparatu różni się tym, że dodatkowo zwiększa widoczność podczas jazdy w deszczu, szczególnie w nocy. Jej stosowanie wymaga jednak polerowania szyb. Parowanie szyb w aucie można również zwalczyć za pomocą pochłaniaczy wilgoci. Ich obecność może okazać się kluczem do zwalczenia tego problemu. Więcej rozwiązań ograniczających parowanie szyb w aucie znajdziesz pod tym linkiem https://autochemia.pl/pol_m_Detailing_Wnetrze-samochodu_Przeciwko-parowaniu-szyb-442.html. Oferowane przez producentów pochłaniacze są wielokrotnego użytku. Wystarczy podgrzać je w mikrofali, by znów mogły zbierać wilgoć w samochodzie. Jak widać, pomysłów na parowanie szyb w aucie nie brakuje. Warto pomyśleć nad nimi, zanim znów problem ten da nam się we znaki.