Ile masz punktów karnych? Sprawdź online!

 

Może jeszcze nie każdy z Was wie, ale już od 24 kwietnia każdy z Was jest w stanie bez wychodzenia z domu sprawdzić ile punktów karnych aktualnie ma na koncie. Do tej pory wiązało się to z wizytą na lokalnej komendzie policji.

Teraz jedyne czego potrzebujesz to dostęp do internetu oraz tzw. Profil Zaufany. Jest to bezpłatne narzędzie, które pozwoli załatwić Ci wiele spraw urzędowych przez internet. Musisz założyć działalność gospodarczą? Złożyć dokumenty rozliczeniowe do ZUS czy US? Zdobyć kartę EKUZ? Czy właśnie sprawdzić ile masz punktów karnych? Dzięki Profilowi Zaufanemu będziesz w stanie to zrobić online.

Jak go zdobyć? Wystarczy złożyć wniosek na portalu https://pz.gov.pl/ a następnie potwierdzić swoją tożsamość w jednym z punktów potwierdzających. Można ominąć ten ostatni krok jeśli jesteś klientem PKO BP, Inteligo, ING, Envelo lub Millennium Banku.

Gdy już zdobędziesz Profil Zaufany, wystarczy odwiedzić stronę https://obywatel.gov.pl/ i kliknąć w menu “Sprawdź PUNKTY KARNE”. Po zalogowaniu na ekranie pojawi się interesująca Cię informacja wraz ze szczegółami dotyczącymi wykroczenia, za które nałożono punkty karne.

Możliwość sprawdzenia liczby punktów karnych online to dopiero początek. Realizacja programu CEPiK 2.0 zakłada wdrożenie w przyszłości kolejnych usług online. Wkrótce będziemy w stanie sprawdzić szczegółowe informacje dotyczące swojego pojazdu, sprawdzić jakie mamy uprawnienia, dowiedzieć się więcej o instruktorach z danej szkoły jazdy, udostępnić informacje o stanie punktów karnych naszemu pracodawcy czy chociażby ustawić opcję powiadomienia SMS lub e-mail o zbliżającym się badaniu technicznym naszego pojazdu czy konieczności przedłużenia polisy OC.

Kolejne przydatne dla kierowców funkcje poznamy już na jesieni, kiedy to Ministerstwo Cyfryzacji przedstawi kolejny etap realizacji Programu CEPiK2.0. Jeśli chcecie być na bieżąco odwiedzajcie stronę www.cepik.gov.pl