Nie będzie BMW Z5 – następca kontynuuje linię modelową Z4

Wraz z pojawieniem się informacji o planach BMW w sprawie nowego sportowego roadstera, który opracowany zostanie wspólnie z Toyotą wielu spekulowało na temat nazwy nowego modelu marki.

Za najbardziej prawdopodobne uznano nazwę Z5, która byłaby dowodem na nie tylko awans nowego roadstera marki pod względem wymiarów nadwozia, ale i przypieczętowaniem dojrzalszego charakteru w stosunku do poprzednika – drugiej generacji Z4, której trwająca 8 lat produkcja zakończyła się pod koniec zeszłego roku. W przekonaniu na temat wysokiego prawdopodobieństwa nazwy „Z5” trwały media motoryzacyjne do wczoraj – szef amerykańskiego BMW zdementował bowiem te informacje.

„Nie ma takich planów” odparł Ludwig Willisch dodając, że następca dotychczasowego Z4 otrzyma najprawdopodobniej taką samą nazwę, a więc stanie się po prostu trzecią generacją roadstera marki. Szef BMW w USA dopowiedział na koniec, że nie będzie także żadnego związku między nazwą, a liczbą cylindrów, gdyż nowy model BMW otrzyma ich 6.

Słowa Willischa rozjaśniają co nieco informacje na temat kolejnej przewidzianej na ten rok premiery. Opracowany razem z Toyotą nowy roadster marki ma zadebiutować w sierpniu tego roku. Japońska marka wchodząc w sojusz z bawarskim producentem wiąże ogromne nadzieje z technicznie bliźniaczym wobec nowego Z4 modelem – producent chce przez to powrócić do nieobsadzonego od czasu wycofania Supry segmentu średniej wielkości aut sportowych.

Tylnonapędowe trzecie wcielenie Z4 otrzyma w przeciwieństwie do poprzednika miękki składany dach. Zdaniem portalu Carscoops nie jest pewne, czy nowy model BMW oferowany będzie w wariancie z napędem na cztery koła. Podobnie pod znakiem zapytania jest manualna skrzynia biegów.

Nadchodzące Z4 to kolejna nowość marki w najbliższym czasie. W przyszłym tygodniu poznamy studium zapowiadające nowe flagowe coupe spod znaku serii 8, a jeszcze w tym roku marka zaprezentuje następcę 5 GT – 6 GT. Bawarska marka prowadzi w ostatnim czasie porządki z nazewnictwem, nie dosięgną one jednak jednej, z najciekawszych nadchodzących premier producenta.