2018 BMW X4 spyshot

Mimo, iż produkcja aktualnego wcielenia X4 ruszyła zaledwie 3 lata temu to jej czas powoli dobiega końca. Wszystko z racji samochodu, jakiego X4 jest pochodną. SUV klasy średniej, czyli X3 w obecnej formie zadebiutował w 2010 roku i zaczyna on powoli wyglądać nieco przestarzale na tle konkurencji. Bawarski producent dba, aby na bieżąco odświeżać swoją gamę modelową, dlatego już w tym roku zobaczymy trzecią generację X3. Testowaną zresztą intensywnie w ostatnich miesiącach zarówno na torze, jak i w zimowych warunkach szykując się na jesienny debiut.

Na model będący lifestyle’ową alternatywą modnie nazywaną ‘SUV-em coupe’ trzeba było czekać 4 lata – X4 zadebiutowało w 2014 roku przy okazji modernizacji X3 i zostało ciepło przyjęte przez rynek motoryzacyjny. Tym razem producent zamierza wprowadzić do sprzedaży nowe wcielenia pokrewnych modeli w podobnym czasie, dlatego obecna generacja X4 już pod koniec roku ustąpi miejsca następcy.

2018 BMW X4 spyshot

SUV w stylu coupe to ciesząca się w ostatnich latach ogromną popularnością forma nadwozia, którą spopularyzowało właśnie BMW. Przez wyjątkowo specyficzną urodę ten rodzaj samochodu ma liczne rzesze przeciwników i budzi wiele skrajnych opinii. Rynek jednak chłonie takie samochody jak gąbka – dlatego czy tego chcemy czy nie, SUV-ów coupe będzie coraz więcej. Po Mercedesie, który w ostatnich 2 latach wzbogacił gamę o dwa takie samochody także Audi chce poszerzyć swoje portfolio o duże SUV-y z opadającą linią dachu. Jak jednak wyglądało spopularyzowanie tego rodzaju nadwozia przez bawarską firmę?

Wystarczył jeden model, który okazał się bestsellerem. Zaprezentowane w 2008 roku X6 pierwszej generacji mimo niezbyt praktycznych walorów nadwozia zdobyło wielu nabywców, włącznie z polskim rynkiem, przez co BMW postanowiło przenieść koncepcję SUV-a coupe do mniejszych segmentów.

Drugie wcielenie X4 nie będzie się prawdopodobnie zbytnio różnić od siostrzanego X3, spodziewać się możemy najwyżej innej stylizacji zderzaków. Nie jest jeszcze pewne, czy nowa generacja SUV-a klasy średniej w stylu coupe dołączy do debiutującego na jesiennym Salonie we Frankfurcie X3, lekki kamuflaż przyłapanego ostatnio egzemplarza potwierdza jednak, że prezentacja nowego X4 to kwestia najbliższych miesięcy.

Źródło: Carscoops