Jedyny taki na świecie – Rolls Royce prezentuje model Sweptail

Brytyjska legendarna marka jednych z najdroższych i najbardziej luksusowych samochodów na rynku samochodowym od lat nie musi przejmować się kryzysami i trendami panującymi w motoryzacji. Należący od 2003 roku do BMW Rolls Royce w ciszy i spokoju zajmuje się tym, co robi najlepiej ciesząc się uznaniem i, rzecz jasna względną, popularnością wśród najbogatszych tego świata. Z okazji tegorocznego kultowego Concorso d’Eleganza Villa d’Este nad włoskim jeziorem Como brytyjska manufaktura postanowiła skonstruować wyjątkowy pojazd.

Rolls-Royce Sweptail

Majestatyczny model o nazwie Sweptail to niepowtarzalny samochód w skali świata. Nie jest on przeznaczony do seryjnej produkcji – powstała tylko jedna sztuka na życzenie konesera marki jako pokaz możliwości Rolls Royce’a. Nie jest to jednak pojazd skonstruowany od podstaw. Bazą dla wyjątkowego auta brytyjskiej luksusowej marki był model Phantom Coupe, z którym Sweptail dzieli sporo cech wyglądu zewnętrznego, elementy nadwozia (np. drzwi) oraz płytę podłogową.

Rolls Royce wspominając o inspiracjach, jakie towarzyszyły przy tworzeniu wyglądu Sweptaila powołuje się na klasyczne, historyczne modele marki, a także na… luksusowe jachty. Istotnie nawiązania do tych maszyn widoczne są w tylnej, finezyjnie stylizowanej części nadwozia, a także w szlachetnie wykończonym wnętrzu. Sweptail to auto dwuosobowe, wszak jego walory przewozowe to kwestia niewątpliwie drugorzędna. Rolls-Royce Sweptail

Warto dodać, że każda część nadwozia wyjątkowego modelu Rolls Royce’a jest wykonana ręcznie, co dowodzi, jak dużą wagę do jakości i wykwintności swoich produktów przykłada brytyjski producent.

Napęd majestatycznego Sweptaila robi niewątpliwe wrażenie. Luksusowe coupe napędza 6,7 litrowe V12 o mocy 453 koni mechanicznych. Biorąc pod uwagę gabaryty i masę pojazdu patrząc na dane techniczne jego jednostki napędowej ciężko mówić o dysproporcji – idealnie nada się ona do żwawego rozpędzenia brytyjskiego luksusowego kolosa.

Tworzone na zamówienie niepowtarzalne samochody luksusowych marek to nic rzadkiego w tej sekcji motoryzacyjnego świata. Klienci takich producentów, jak Rolls Royce są wyjątkowo wymagający, czemu producenci nie chcą pozostać dłużni. Kto zostanie właścicielem Sweptaila – tego jednak na życzenie nabywcy się nie dowiemy. Cena? Około 48,000,000 złotych ($12,800,000).