Jaguar XE SV Project 8 (2017). „Stworzył go specjalny zespół ludzi”

Jaguar, podobnie jak wielu innych producentów samochodów, powołał specjalny zespół ludzi, którzy zajmują się tworzeniem projektów niestandardowych. W przypadku brytyjskiego producenta oddział ten nazywa się Jaguar Land Rover Special Vehicle Operations. W skrócie możemy nazywać ich jako 'SVO’.

Zaprezentowali oni dzisiaj najmocniejszego stworzonego do tej pory Jaguara. Bazuje on na modelu XE a jego pełna nazwa to Jaguar XE SV Project 8. SVO zdecydowało, że zbuduje wyłącznie 300 egzemplarzy tego samochodu, i że będą one składane ręcznie w brytyjskim Coventry. Na żywo po raz pierwszy XE SV Project 8 zobaczymy już 30 czerwca podczas legendarnego Goodwood Festival of Speed. Dwa dni wcześniej poznamy pełne dane techniczne oraz osiągi tego samochodu.

Już teraz wiemy, że pod maską XE SV Project 8 znalazło się miejsce dla 8-cylindrowego silnika o pojemności 5 litrów i mocy 600 KM. Przypomnijmy, że najmocniejsza seryjnie oferowana wersja Jaguara XE ma pod maską 3-litrowy silnik V6 z kompresorem, który generuje 380 KM. Potrafi on rozpędzić Jag’a do 100 km/h w 4.8 sekundy, więc wyobraźcie sobie co będzie potrafił XE SV Project 8.

Stylistycznie Jaguar otrzymał poszerzone nadkola i szersze progi boczne. Z przodu widzimy zderzak z potężnymi wlotami powietrza oraz nadmuchaną maskę, również z wlotem powietrza. Z tyłu naszą uwagę przyciągnie sporych rozmiarów skrzydło, zderzak z dyfuzorem oraz cztery końcówki układu wydechowego.

Na temat wnętrza nie możemy nic jeszcze powiedzieć, ponieważ Jaguar nie zdecydował się na pokazanie nam żadnych zdjęć ze środka XE SV Project 8.

Jaguar XE SV Project 8 będzie dostępny dla klientów na całym świecie. No, oczywiście tylko dla 300 klientów, ale producent podkreśla, że będzie można go próbować zamówić w każdym kraju.

To już drugi tego typu samochód przygotowany przez Jaguar Land Rover Special Vehicle Operations. W 2014 roku zaprezentowali nam oni Jaguara F-Type Project 7. Pod jego maską również zamontowano 5-litrowy silnik V8 z kompresorem, który oferował kierowcy 575 KM i 700 Nm. Auto potrafiło przyspieszyć do 100 km/h w zaledwie 3.9 sekundy i rozpędzić się do 300 km/h.

Jaguar F-Type Project 7