Chińskie Geely przejmuje połowę akcji Lotusa

Wszystko wskazuje na to, że kolejna brytyjska kultowa marka samochodowa zmieni niebawem właściciela i przejdzie do chińskich rąk. Jeden, z największych koncernów samochodowych z Państwa Środka Geely zadeklarował, że zamierza kupić większość akcji Lotusa i część akcji powiązanego przez lata z nim malezyjskiego Protona.

Zhejiang Geely Holding to ten sam koncern, który w marcu 2010 roku wywołał ogromne zainteresowanie świata motoryzacyjnego i finansowego przejmując z hukiem szwedzką markę Volvo. Prestiżowa skandynawska marka przeżywa od czasu chińskiego właściciela wyjątkowo owocny okres i w najbliższych latach zamierza rozbudować swoją gamę samochodów do największych od lat rozmiarów. Z tego powodu z zainteresowaniem patrzymy na przyszłość Lotusa, która już niebawem upływać będzie już w połowie, a wkrótce może i w pełni pod chińskimi skrzydłami.

lotus exige

Geely przejęło 51% akcji Lotusa i 49% Protona. Transakcja ta jest tym bardziej ciekawa, że malezyjski Proton od 1996 roku był właścicielem Lotusa. W ostatnich latach sytuacja finansowa zmusiła Malezyjczyków do rozważania sprzedaży Lotusa, a końcowo – także i sam Proton w połowie wpadnie pod władanie innego podmiotu.

Istniejący od 1952 roku Lotus przez lata zyskał status marki dobrze rozpoznawalnej i wręcz kultowej. Specjalizujące się w produkcji lekkich samochodów sportowych przedsiębiorstwo odznaczyło się takimi modelami, jak Esprit, Elise czy Evora. W ostatnich latach marka przeżywała jednak mały zastój i nie prezentowała nowych modeli. Fani marki czuli się zawiedzeni tym bardziej, że w 2010 roku przedstawiła serię doskonale prezentujących się prototypów Eterne, Elise, Elan i Esprit, które służyły za zapowiedź seryjnej odświeżonej gamy marki. Niestety, auta nie doczekały się produkcyjnej postaci.

Przejęcie połowy akcji Lotusa miejmy nadzieje nieść będzie ze sobą zastrzyk gotówki, który pozwoli na przedstawienie przez markę nowych modeli. Lotus to kolejna brytyjska marka sportowych aut po TVR, która w najbliższym czasie przeżywać będzie nowe otwarcie. Liczymy, że na ten moment warto było czekać.