Cena oszczędności | zero gwiazdek w Global NCAP dla Renault Duster

W dobie globalizacji lokowanie produkcji jednego samochodu w kilku fabrykach rozsianych po całym świecie nie jest niczym niezwykłym. Wymagania klientów w wielu rejonach są często diametralnie inne. Jak można domyślić – najwięcej wybaczają kupujący nowe samochody w tzw. państwach rozwijających się, dlatego producenci pozwalają sobie na często szokujące dla Europejczyka bądź Amerykanina oszczędności.

Dobrze widać to po rynku indyjskim – w kraju, gdzie większość mieszkańców nie stać na samochód ten środek transportu jest często traktowany jako dobro luksusowe. Rynek tego kraju jest wprawdzie na tyle ogromny, że sporo sprzedaje się tutaj także aut klasy średniej wyższej i luksusowej, to jednak zdecydowana większość Hindusów ma nieco mniejsze wymagania.

Producenci samochodów masowych szukają wielu sposobów na oszczędności. Koszty tnie się tutaj śmiało, gdyż hinduskie prawo pozwala na dużo więcej niż w np. Europie, przez co niczym dziwnym jest tutaj samochód bez ABS czy poduszki powietrznej kierowcy. Koncern RenaultNissan przekonał się ostatnio co oznacza brak takich parametrów dla organizacji badającej bezpieczeństwo samochodów w razie wypadku.

Renault Duster

Dacia Duster to samochód klasyfikowany jako budżetowy, przystępny cenowo SUV. Prostota i łącząca się z nią atrakcyjność cenowa tego samochodu skradła serce wielu europejskim klientom na czele z polskimi. Samochód ten jednak diametralnie inną rolę odgrywa w Indiach, gdzie oferowany jest pod znaczkiem Renault i produkowany w lokalnej fabryce francuskiego koncernu. Tutaj Duster to SUV luksusowy, samochód należący do grona ‘droższych’. Tym bardziej zaskakuje, że bazowo model ten tutaj nie jest oferowany ani z poduszką powietrza kierowcy, ani z ABS-em! Luksus ten mają kupujący dwie najwyższe wersje wyposażeniowe.

Renault Duster

Global NCAP przetestowało ostatnio indyjskiego Renault Duster i nie przyznało mu żadnej z pięciu możliwych gwiazdek.

„To bardzo niepokojące, że po raz kolejny wynik zeru gwiazdek przyznajemy samochodowi przeznaczonemu na indyjski rynek. Renault produkuje Dustera na wiele światowych rynków i liczymy, że dopracuje model na rynek Indii, której poziom bezpieczeństwa jest zbyt niski” powiedział sekretarz generalny NCAP David Wart

Za główny powód tak złego wyniku jest oszczędzanie na… rozmiarach poduszek powietrznych. Ich powierzchnia nie gwarantuje odpowiedniego zabezpieczenia ciała w czasie uderzenia. Co ciekawe Duster na rynek południowoamerykański otrzymał 5 na 5 możliwych gwiazdek podczas ostatnich testów, natomiast Duster pochodzący z fabryki w Rumunii na rynek europejski w 2011 dostał ich 3.

Rozbieżności pokazują, jak różnić się może taki sam samochód w zależności od fabryki na danym zakątku świata. Czy jednak oszczędności na jakie pozwala sobie Renault w Indiach nie są przesadzone i czy dla bycia konkurencyjnym warto oszczędzać na bezpieczeństwie kierowców – oto dwa kluczowe pytania, jakimi zmuszamy czytelników do refleksji…

Źródło: autoevolution