Wczoraj pisaliśmy o przedprodukcyjnym prototypie przyszłej nowości Skody, którego uchwycono na nagraniu na czeskiej autostradzie z zamaskowanym nadwoziem. Informacje na temat nowego crossovera marki nie były wówczas w pełni potwierdzone w żadnym stopniu, zarówno pod względem daty premiery, jak i nawet samej nazwy. Na oficjalny sygnał producenta długo jednak nie musieliśmy czekać.

2018 Skoda Karoq

Dzisiaj z rana Skoda przedstawiła oficjalną zapowiedź swojego najnowszego auta, które zgodnie z ostatnimi doniesieniami otrzyma nazwę Karoq i uplasuje się w gamie poniżej crossovera klasy średniej, Kodiaqa. Dla tych, dla których nazwa wydaje się dziwna i nic nie znacząca śpieszymy wyjaśnić jej genezę. Skoda, dobierając emblemat, przebierała wśród języków ludów Alaski. Wybór padł na język ludu Alutiiq, gdzie marketingowcom do gustu przypadły dwa wyrazy: ‘Kaa’raq’ oznaczające samochód oraz ‘ruq’, ścieżka, co w razem dało życie nazwie ‘Karoq’. Proces poszukiwań nowej nazwy bez wątpienia zasługuje na uznanie, jednak ich efekt pozostawiamy już do oceny czytelnikom.

Przy okazji publikacji oficjalnej zapowiedzi nowego modelu czeskiego producenta Skoda, analogicznie do podobnych materiałów Volkswagena, przedstawiła także galerię przedprodukcyjnego Karoqa ze zdecydowanie mniejszym, niż dotychczas maskowaniem.

Już na pierwszy rzut oka widać, że producent nie silił się na nadanie indywidualnego charakteru pojazdowi i wybrał drogę przeniesienia estetyki z większego modelu na rozmiar o oczko mniejszy. Karoq istotnie czerpie z Kodiaqa pełnymi garściami, co widać zarówno z przodu, jak i z tyłu. Sylwetka pojazdu z profilu nasuwa skojarzenia także z innym crossoverem koncernu Volkswagena – Seatem Atecą, z którym zresztą Karoq będzie silnie spokrewniony. Zdradzają to wymiary – 4382 mm długości, 1841 mm szerokości, 1605 mm wysokości oraz 2638 mm rozstawu osi.

Kogo zastępuje Karoq? De facto model wypiera z gamy mniejszą, produkowaną już 8 lat Yeti, choć koncepcja, jaką reprezentuje jest diametralnie inna – być może to dlatego Skoda zdecydowała się na zastosowanie nowej nazwy.

2018 Skoda Karoq

Producent przedstawił też wstępne informacje na temat gamy silników – złoży się ona z dwóch jednostek benzynowych i trzech diesli w pojemności od 1 przez 1,5 i 1,6 do 2 litrów oraz wariantach mocy między 115 a 190 KM. Na wyczerpujące informacje i specyfikacje przyjdzie nam poczekać 3 tygodnie, gdyż oficjalna premiera Skody Karoq będzie miała miejsce 18 maja w szwedzkim Sztokholmie. Do salonów marki nowość trafi już w drugiej połowie bieżącego roku.

Czy to koniec ofensywy producenta w segmencie crossoverów/SUV-ów? W żadnym wypadku, w przyszłym roku spodziewać możemy się debiutu jeszcze mniejszego, miejskiego crossovera, który uzupełni gamę tego typu pojazdów w gamie Skody czyniąc ją konkurencyjną na miarę dzisiejszych czasów.