Volvo oficjalnie zapowiada serię modelową „20”

Nie da się ukryć, że po przejęciu 7 lat temu marki Volvo przez chińskie Geely szwedzki producent przeżywa bardzo owocny okres. Dobra kondycja finansowa firmy pozwala na inwestowanie w nowe modele, a zadowalająca sprzedaż sukcesywnie odświeżanej od czasu obraniu nowego kierunku stylistycznego gamy modeli pozwala na inwestowanie w jej dalszy rozwój.

Obecna paleta modeli Volvo rozpoczyna się od serii 40, następnie 60 oraz największej, przemianowanej ostatnio z 80 na 90. Zeszłoroczna premiera dwóch nowych prototypów zapowiada poszerzenie serii 40 o kompaktowego SUV-a i wskrzeszenie modelu S40, ale to nie wszystko. Marka planuje wprowadzenie modeli jeszcze mniejszej– spod znaku 20.

Zobacz zupełnie nowe Volvo XC60

Prezez marki, Lex Kerssemakers, zapowiedział ostatnio, że marka nosi się z zamiarem zapoczątkowania serii pozycjonowanej poniżej serii 40. Pierwszym produktem, który zasiliłby najmniejszą linię modelową marki najprawdopodobniej będzie mały crossover XC20, który mógłby stawić czoła w wyjątkowo ubogo obsadzonym segmencie miejskich prestiżowych crossoverów, który aktualnie de facto tworzy tylko Audi Q2. W przyszłości jego popularność będzie rosnąć z racji rosnącego popytu na coraz bardziej różnorodne odmiany crossoverów i SUV-ów, dlatego plany Volvo o zapełnieniu niszy przez czwarty taki model w ofercie wydaje się sensowne.

Test Volvo XC90

Co z innymi modelami z końcówką ‘20’ w nazwie? Tutaj opcje są już bardziej zawiłe – modele S20 lub V20 byłyby nieco za małe, jak na gamę marki premium, dlatego zdaniem portalu Car and Driver bardziej prawdopodobny byłby nietuzinkowy model o napędzie elektrycznym, którego premierę marka zapowiedziała zresztą na 2019 rok.

Volvo planuje ekspansję na światowych rynkach. Aby dbać o atrakcyjność i konkurencyjność gamy Szwedzi czynią kolejne kroki prezentując nowe modele. Czy nowa seria zapewni marce utrzymanie zadowalających wyników sprzedaży? Gdy zapoczątkuje ją crossover, nadwozie rozchwytywane nie tylko w Europie, ale i Stanach Zjednoczonych i Chinach, wtedy sukces wydaje się przesądzony. Kiedy możemy spodziewać się pierwszego modelu serii 20? Tego producent jeszcze nie potwierdził.

Źródło: Car and driver, autoevolution