Volvo ma 90 lat – historia | ruszyła produkcja nowego XC60

Volvo obchodzi 90-lecie istnienia. Pierwszy seryjny model Volvo o nazwie ÖV4 wyjechał z zakładów zlokalizowanych w Ludby 14 kwietnia 1927 roku dokładnie o godzinie 10:00. Kilka godzin później przeprowadzono pierwszą jazdę próbną. I choć 90 lat minęło jak jeden dzień, Volvo niezmiennie trzyma się jednego celu – produkowanie najbezpieczniejszych samochodów na świecie.

Założycielem marki Volvo jest Assar Gabrielsson, który natchnienia dostał po wizycie w USA i w Zachodniej Europie. Ojców marki jest dwóch – wspomniany Gabrielsson i Gustaf Larson. Oboje byli pracownikami Svenska Kullagerfabriken AB (SKF) na stanowiskach szefa sprzedaży oraz inżyniera. Volvo ÖV4 powstało w 275 egzemplarzach.

Volvo XC60 2017 [CRASH TEST] | Zobacz

Dokładnie w 90-lecie istnienia marki Volvo zakłady produkcyjne rozpoczęły produkcję najnowszego modelu XC60. Pierwsza generacja tego samochodu rewelacyjnie przyjęła się na wielu światowych rynkach. Przez 9 lat produkcji sprzedano 966.000 egzemplarzy, ale już pod koniec kwietnia liczba Volvo XC60 na świecie przekroczy milion sztuk. XC60 to prawie 30% całkowitej sprzedaży szwedzkiej marki.

Volvo jest bardzo dumne ze swojej historii. Przez 90 lat w naszej marce działo się bardzo wiele, rozwijaliśmy się, jednak najbardziej ekscytujące będzie najbliższych 10 lat do czasu setnych urodzin. Będziemy skupiać się na technologii autonomicznych aut, elektryfikacji i connectivity. Nowe Volvo XC60 jest uosobieniem tych trędów – powiedział Håkan Samuelsson CEO Volvo Car Group.

Nowe Volvo XC60 jest najbezpieczniejszym samochodem jakie kiedykolwiek powstały. Seryjne wyposażenie obejmuje mnóstwo systemów bezpieczeństwa, która pomagają lub całkowicie unikają zderzenia z innym pojazdem lub pieszym czy rowerzystą. Jest to pierwszy model na świecie, w którym wprowadzono rewolucyjny system Steer Asisst; jeśli układ wspomagający uzna, że należy przejąć kontrolę nad kierownicą w krytycznej sytuacji, to po prostu to zrobi. Więcej na temat wszystkich systemów bezpieczeństwa Volvo XC60 przeczytasz tutaj.

Nowe Volvo XC60 startuje na polskim rynku od 184.500 złotych za egzemplarz wyposażony w 2.0 l silnik wysokoprężny o mocy 190 KM (D4 AWD).