Od 24 kwietnia 2017 sprawdzisz stan punktów karnych w Internecie

Do tej pory zasada była prosta. Jeśli nie wiedziałeś lub zapomniałeś, ile punktów karnych znajduje się na twoim koncie, należało udać się do komisariatu policji w celu uzyskania informacji. Tam za dodatkową opłatą 17 złotych mogłeś odebrać zaświadczenie o liczbie punktów karnych.

Tak reaguje niemiecka policja… na 300 km/h

Tymczasem na naszą skrzynkę mailową od wiarygodnego źródła otrzymaliśmy informację, że już od 24 kwietnia będzie można sprawdzić stan punktów karnych online na stronie internetowej obywatel.gov.pl. Rejestracja będzie wymagała potwierdzenia tożsamości (jest możliwość potwierdzenia całkowicie przez Internet). Usługa miała zostać uruchomiona już 1 kwietnia, ale start przeniesiono z powodu rozkładu prac sejmu; przed zmianą wymagane jest uprzednie wdrożenie przepisów.

Co ciekawe strona obywatel.org.pl udostępni dane nie tylko o liczbie punktów karnych, ale również o miejscu popełnionego wykroczenia, datę oraz informacje o samochodzie.

Utrata prawa jazdy za punkty karne:

Warto przypomnieć, że jeśli kierowca w ciągu 12 miesięcy uzbiera 24 punkty karne straci prawo jazdy. Ponowne prowadzenie pojazdu jest możliwe po zaliczeniu egzaminu w wybranym wojewódzkim ośrodku ruchu drogowego.