Citroen C5 Aircross (2018) oficjalnie. Topowy diesel ma 180 koni

W Citroenie dzieje się ostatnio bardzo dużo. Nieco ponad miesiąc temu na Salonie Samochodowym w Genewie mogliśmy podziwiać C-Aircrossa Concept oraz SpaceTourera 4X4 Ë Concept. Pod koniec 2016 roku Francuzi wprowadzili do sprzedaży zupełnie nowy model C3, którego test przeczytasz klikając w ten link. Tymczasem w sieci pojawiły się zdjęcia oraz informacje dotyczące najnowszego SUV-a tej marki. Citroen C5 Aircross zadebiutował podczas targów motoryzacyjnych w Szanghaju.

Platforma wspólna z samochodem roku 2017

Według chiński mediów, C5 Aircross korzysta z płyty podłogowej o nazwie PSA EMP 2. Jest to dokładnie ta sama płyta, na której został oparty najnowszy Peugeot 3008 (samochód roku 2017).

Platforma nie jest jednak jedyną rzeczą, która będzie wspólna dla obu modeli. Oczekuje się także, że pod maskę C5 Aircross trafią te same silniki – w tym bazowy silnik benzynowy o pojemności 1.2 l i mocy 130 KM oraz topowy wariant wysokoprężny 2.0 l BlueHDI o mocy 180 KM . Dotyczy to również turbodoładowanych jednostek THP o pojemności 1.6 l oraz 1.8 l o mocach 167 KM i 204 KM (rynek chiński). Warto dodać, że w Państwie Środka model 3008 nazywa się 4008.

Coraz popularniejsza hybryda też będzie

Wkrótce ma się również pojawić C5 Aircross z napędem hybrydowym z dwoma silnikami elektrycznymi. W połączeniu z silnikiem spalinowanym mają one oferować kierowcy aż 300 KM. Będzie to zatem najmocniejszy wyprodukowany do tej pory Citroen.

Oprócz tradycyjnego SUV-a, C5 Aircross będzie prawdopodobnie dostępny w wersji przedłużonej na rynku chińskim. Podobny zabieg przeprowadził ostatnio niemiecki Volkswagen z modelem Tiguan Allspace/L, który pomieści aż siedem osób.

Citroen rozpocznie przyjmowanie zamówień na nowego C5 Aircrossa w Chinach w trzecim kwartale tego roku po premierze w Szanghaju. Zakłady produkcyjne Dongfeng-PSA będa odpowiedzialne za dostawę samochodów do chińskich salonów, natomiast modele przeznaczone na rynek europejski będą wyjeżdżać z fabryki w Rennes we Francji. Samochód zadebiutuje w Europie w drugiej połowie 2018 roku.

Do głównych konkurentów modelu Citroen C5 Aircross zaliczamy Nissana Qashqai oraz Renault Kadjar.