BMW M5 F90 szaleje na Nurburgringu [wideo]

Już za kilka miesięcy swoją światową premierę będzie miał jeden z najszybszych sedanów na świecie. Mowa oczywiście o nowym BMW M5 F90, które już przechodzi ostatnie fazy testów.

Superszybka odmiana BMW Serii 5 będzie napędzana 4.4-litrowym silnikiem 8-cylindrowym, który znamy z aktualnej generacji M5. Oczywiście Niemcy odrobili pracę domową i jednostka, którą znajdziemy pod maską nowej M5 będzie oferowała dużo więcej.

2017 BMW M5 F90 rendering

Wystarczy spojrzeć na BMW M550i, które jest napędzane dokładnie tym samym motorem. Generuje on tam 462 KM i pozwala na przyspieszenie do 100 km/h w 4 sekundy. Czyli już ta wersja jest szybsza od do niedawna oferowanej BMW M5 F10.

W nowej M5 silnik powinien generować ponad 600 KM, co powinno dać Wam wyobrażenie, jak szybkie będzie to auto. Według pracowników BMW, ma to być najszybsze BMW M jakie do tej pory wyprodukowano. Przyspieszenie do 100 km/h powinno trwać około 3.5 sekundy.

2017 BMW M5 F90 rendering

Istnieją również plotki, że nadchodzące M5 ma być napędzane zupełnie nowym silnikiem V8 o pojemności 4 litrów. Miał by on się pojawiać również w produktach Jaguar Land Rover, gdzie zastąpiłby doładowane kompresorem jednostki 5-litrowe.

Nowe M5 będzie pierwszą generacją tego modelu, której napęd przekazywany będzie na wszystkie cztery koła. Wiąże się to więc z rezygnacją z używanej do tej pory przekładni DCT. O szybką zmianę biegów zadba więc 8-stopniowa skrzynia produkcji ZF, która powinna wytrzymać moment obrotowy, którego maksymalna wartość będzie oscylowała w granicy 700 Nm.

Na poniższym filmie możecie zobaczyć testy szybkich przejazdów po torze Nuerburgring Nordschleife. Jest to miejsce do tego idealne. Różnego rodzaju zakręty, różnica poziomów wynosząca ponad 300 metrów, oraz długa prosta pozwalają na dokładne sprawdzenie wielu podzespołów nowego samochodu.

Jeżdżąc Audi RS6 Performance, którego doładowany 4-litrowy silnik V8 generuje 605 KM doświadczyłem przyspieszenia do 100 km/h w czasie 3.7 sekundy. Zrobiło to na mnie kolosalne wrażenie. Później pojawił się Mercedes-AMG E63 S 4Matic, który potrafi to zrobić jeszcze szybciej. BMW poczekało na konkurentów aż pokażą swoje samochody i czy teraz uda im się zrobić coś co ich pokona? Już teraz wiemy, że walka będzie bardzo zacięta. Miejmy nadzieję, że BMW pozytywnie nas zaskoczy.