Audi Q8 będzie produkowane na Słowacji, Q4 na Węgrzech

W czasie, gdy sprzedaż SUVów i crossoverów bardzo rośnie, wielu producentów prezentuje coraz to nowsze propozycje z tych segmentów. Niemieckie Audi rozszerza swoją ofertę o dwa zupełnie nowe modele, które jeszcze nigdy w historii marki nie były oferowane. Mowa o Audi Q8 oraz Audi Q4.

Audi Q8 będzie produkowane od 2018 roku w fabryce zlokalizowanej w Bratysławie na Słowacji. W tym samym zakładzie w Bratysławie Audi produkuje dobrze znany model Q7 od 2005 roku. Audi Q4 ma natomiast wyjeżdżać z taśm montażowych fabryki w Gyor na Węgrzech od 2019 roku.

Audi Q8 powstanie, aby powalczyć na rynku z BMW X6, Mercedesem GLE Coupe oraz niedawno zaprezentowanym Range Rover’em Velar. To będzie flagowy model Audi w klasie SUV. Pod maskę trafi prawdopodobnie m.in. 4.0 l jednostka wysokoprężna V8 TDI w modelu SQ8. Jeśli powstanie najmocniejsza wersja RS Q8 to spodziewamy się 4.0 l wariantu napędowego V8 o mocy ponad 600 KM. Taka moc mogłaby pozwolić na przyspieszenie do pierwszej setki w czasie około 4,5 sekundy oraz rozpędzenie auta maksymalnie do 300 km/h.

Audi Q8 Sport Concept
Audi Q8 Sport Concept

Kompaktowy crossover Audi Q4 jest plasowany między modelami Q3 oraz Q5 i celuje w mniejsze modele konkurentów, takie jak BMW X4 oraz Mercedes GLC Coupe.

Klienci coraz chętniej sięgają w salonach po modele SUV i crossover. Obie te kategorie właściwie zdominowały europejski rynek sprzedaży samochodów w 2016 roku. Udział w rynku modeli SUV w ubiegłym roku wzrósł na Starym Kontynencie z 22,5% (2015) do 25,7% (2016).

Sprzedaż aut europa

Po drugiej stronie oceanu Atlantyckiego wyniki są jeszcze ciekawsze. Tylko w pierwszym kwartale 2017 roku sprzedano tam cztery miliony nowych samochodów, z czego 1,4 mln to SUVy i crossovery. Ich sprzedaż wzrosła w 2016 roku o 58%, podczas gdy sprzedaż sedanów spadła o 7,8%. Należy pamiętać, że po raz pierwszy od wielu lat, rynek sprzedaży nowych samochodów w USA spadł o 1,6% w pierwszym kwartale.