Volvo XC60 z systemem automatycznie unikającym kolizji

Dzień po dniu Volvo ujawnia nowe szczegóły dotyczące drugiej generacji modelu XC60, którego publiczny debiut ma się odbyć 7 marca podczas targów motoryzacyjnych w Genewie.

Od kilku dni otrzymujemy nowe zapowiedzi zdjęciowe, dzisiaj producent postanowił ujawnić nową funkcję bezpieczeństwa. Jest nią automatyczne omijanie zagrożenia. Podobnym systemem miesiąc temu chwalił się Lexus przy okazji premiery nowej generacji modelu LS.

2017 Volvo XC60

Ma to działać w ten sposób, że kiedy przed nasz samochód na przykład wybiegnie dziecko, Volvo nie tylko rozpocznie hamowanie, ale również będzie się starało ominąć niebezpieczeństwo zmieniając tor jazdy. Funkcja ta będzie dostępna przy prędkości między 50 a 100 km/h.

Volvo XC60 będzie również monitorowało pojazdy jadące z naprzeciwka na sąsiednim pasie, i w razie gdyby któryś z nich nagle zjechał na nasz pas, również uniknie kolizji. W tym przypadku system zadziała przy prędkości między 60 a 140 km/h.

Trzecią opcją bezpieczeństwa, która również zyskała funkcję automatycznej zmiany toru jazdy jest system BLIS monitorujący martwe pole. Kiedy auto wykryje, że zaczynamy wykonywać niebezpieczny manewr, samo skieruje nas z powrotem na wcześniej zajmowany pas.

Jest to kolejny krok Volvo w stronę zniwelowania liczby śmiertelnych wypadków z udziałem samochodów tej marki. Szwedzi zapowiedzieli, że od 2020 roku nikt już nie zginie, ani nie zostanie poważnie ranny jadąc Volvo.

2017 Volvo XC60