Ile kosztuje transport Prezydenta USA?

Powszechnie wiadomo, że amerykański prezydent jest narażony na niebezpieczeństwo z każdej strony, dlatego temat transportu jest bardzo skomplikowany, ale opracowany w najmniejszych szczegółach.

Na dłuższe wyjazdy Prezydent USA ma do dyspozycji dwa samoloty znane jako Air Force One (na podstawie Boeniga 747). Jedna godzina lotu taką fortecą to 206.337 dolarów. Jeśli lotnisko znajduje się kilkadziesiąt kilometrów od celu, z pomocą przychodzą śmigłowce (łącznie 35). Jedna godzina lotu Marine One, w zależności od typu śmigłowca, kosztuje przynajmniej 2.200 dolarów, ale ze względów bezpieczeństwa podczas jednej wyprawy leci przynajmniej pięć identycznych śmigłowców.

Dochodzimy do kolumny prezydenckiej. Oprócz dwóch limuzyn znanych jako Cadillac One, podczas przejażdżki Prezydenta można wymienić dziesiątki innych pojazdów oraz co najmniej sto osób obecnych podczas przejazdu. Jedna minuta transportu kosztuje 2.614 dolarów. To oznacza, że kolumna amerykańskiego Prezydenta jest najdroższa, ale też najlepiej chroniona na świecie.

Nie dziwi zatem fakt, że roczne koszty transportu Prezydenta USA wynoszą około 350 milionów dolarów. Podczas całej kadencji wychodzi ponad miliard dolarów!