Jak dbać o silnik? [poradnik]

Silnik w samochodzie jest jak serce w człowieku – bez niego nie ma życia. I tak samo, jak niezwykle ważne jest dbanie o prawidłową pracę serca poprzez np. odpowiednie odżywianie, tak samo silnik także domaga się płynów najlepszej jakości.

Jak zadbać o serce samochodu?

Dziś mamy takie czasy, że jednostki napędowe nie są już tak trwałe jak te sprzed lat. Odpowiednia współpraca właściciela z samochodem może znacznie wydłużyć trwałość silnika.

Od czego należy zacząć?

Przede wszystkim zadbaj o dobry olej silnikowy i wymieniaj go regularnie. Zużyty olej bardzo negatywnie wpływa na podzespoły silnika. W moim Lexusie IS250 jeżdżę na oleju Shell Helix Ultra 5W-40 i jak mogliście dowiedzieć się z moich wcześniejszych wpisów, po kilku tysiącach przejechanych kilometrów jestem z niego bardzo zadowolony.

<<ZOBACZ>> Pierwsze 5000 km na Shell Helix Ultra

Regularnie sprawdzaj poziom oleju w silniku oraz uzupełniaj inne płyny eksploatacyjne.

Traktuj motor z szacunkiem – nie piłuj, znaczy nie wkręcaj silnika na wysokie obroty „na zimno” – kilka chwil po odpaleniu. Daj mu się odpowiednio nagrzać. Jednostka napędowa zużywa się najbardziej podczas pokonywania krótkich dystansów, gdy nie jest odpowiednio nagrzana.

Jeździsz dieslem i dziennie pokonujesz 5-10 km? Sprzedaj auto i kup auto wyposażone w silnik benzynowy. Diesle lubią ciężką pracę i po prostu nie trawią krótkich dystansów. Kiedyś nawet ja dysponowałem 2.0 TDI w Outlanderze, ale z powodu częstego pokonywania krótkich przebiegów zmieniłem auto na model wyposażony w silnik benzynowy.

Jeśli masz samochód z silnikiem wysokoprężnym, po dłuższej pracy nie wyłączaj go od razu. Daj mu popracować kilka chwil przed wyłączeniem samochodu.

Nie jeździj na niskich obrotach. Ja wiem – ekodriving i te sprawy, ale niskie obroty naprawdę potrafią zamęczyć silnik. Unikaj także długodystansowej jazdy z maksymalną prędkością. Owszem, wolno ci sprawdzić v-maxa, ale niech to potrwa chwilę. Poza tym znacznie przyjemniej samochód pracuje na przykład na 80% swoich możliwości.

Lej wyłącznie sprawdzone paliwo i możliwie jak najlepsze.

I pamiętaj – traktuj swój samochód jak członka rodziny.