To, co dla niektórych jest chlebem powszednim, dla innych może okazać się czarną i niepojętą magią. Olej silnikowy to niezwykle ważna sprawa, o czym na blogu informowałem wielokrotnie. Ale jak dobrać olej? Co oznaczają te wszystkie literki i cyferki na kolorowych etykietach?

Na początku warto ustalić rodzaj oleju. Dostępne są trzy – mineralny, półsyntetyczny i syntetyczny. Z moich poprzednich wpisów dowiedziałeś się, że oleje syntetyczne mają znaczną przewagę nad mineralnymi i nieco mniejszą nad półsyntetycznymi. Olej syntetyczny ma nawet pięciokrotnie lepsze właściwości czyszczące, trzykrotnie lepszą ochronę i o ponad 50% ograniczone zużycia silnika w porównaniu do oleju mineralnego. Pozwala też silnikowi na mniejsze zużycie paliwa, natomiast cała struktura syntetyka jest dokładnie określana.

5W, 10W, 15W… Co to jest?

Każdy olej silnikowy ma oznaczenie w postaci podwójnego dwuznaku połączonego myślnikiem; jest to tak zwane oznaczenie SEA. Pierwszy dwuznak składa się z cyfry i litery (W), natomiast drugi wyłącznie z cyfr. Literka “W” pochodzi od brytyjskiego “winter”, czyli od zimy. Tak więc, im niższa cyferka występuję przy “W”, tym olej jest rzadszy, co z kolei przekłada się na lepszą ochronę, łatwiejszy rozruch i ogólną ochronę.

I tak, jeśli na półce sklepowej widzisz olej z oznaczeniem 5W, oznacza to, że ten olej silnikowy wytrzymuje temperatury do -30 stopni. 10W radzi sobie przy -25 stopniach, natomiast w przypadku 15W i 20W granicą jest odpowiednio -20 stopni i -15 stopni. Olej, który wytrzymuje temperaturę do -35 stopni Celsjusza ma oznaczenie 0W.

Drugi człon – cyferki

Cyferki po myślniku określają lepkość oleju w wysokich temperaturach. W prostych słowach – im więcej, tym lepiej. Oznaczenie “40” pozwala na śmiałą pracę w temperaturze +35 stopni, “30” pozwala na optymalną pracę do 20 stopni, natomiast “50” świetnie radzi sobie w temperaturach +50 stopni Celsjusza.

Dobierz olej do swojego samochodu Online

“30” lub “40” zdają się najbardziej trafnymi wyborami w naszym klimacie. Fakt, “30” świetnie czuje się w temperaturze do 20 stopni, a latem wskaźnik może pokazać wartości grubo przekraczające tę liczbę, ale jeśli nie zamierzasz katować samochodu i wspinać go na wyżyny możliwości, nie masz się czego bać.

5w-40

Podsumowując, jeśli dysponujesz olejem 5W-40, oznacza to, że twój samochód będzie nienagannie pracował w przedziale temperatur -30 stopni do +35 stopni.

Dokładnie taki olej pracuje pod maską mojego samochodu.

Pierwsze 5.000 km na nowym oleju – test.

1 komentarz
  1. Łoł. Gdybym sugerował się Tobą przy wyborze oleju, to wybrałbym 0W60. I miałbym dziadostwo w samochodzie.
    Mylisz pojęcia.

    W – tak, odnosi się do zimy, ale liczba przy W oznacza lepkość zimową, a liczba po W – lepkość letnią.

    0W, sprawi, że olej wciąż będzie lepki w temperaturze minus 35, okay, ale za to jeśli w Polsce takie temp. nie panują, to olej będzie mieć za cienki filtr smarny, który źle będzie chronić silnik.
    W Polsce zalecany jest 5 lub 10W. Z liczbą po W jest podobnie. Jest to lepkość w wysokich temperaturach. Im wyższa jest ta wartość, tym cieńszy filtr smarny i mniejsze opory stawia, ale też mniej chroni. Dlatego jeśli od nowości do samochodu ktoś zalewa 5W40, a po tysiącach kilotmetrów wytarła mu się komora cylindrów, to lepiej zmienić, albo na 5W30, albo w gorszych przypadkach 10W40.

Komentowanie zostało wyłączone.