Niesforny kierowca

Zawód kierowcy to bardzo odpowiedzialna funkcja. Wymaga ona świetnej koncentracji oraz odpowiedzialności. Dla właścicieli firm transportowych jest to jednak problem, bo jak sprawdzić czy zatrudniony kierowca rzeczywiście nadaje się do swej roli?

W przypadku gdy mamy do czynienia z dużą flotą niemalże niemożliwym jest wyłapanie tych kierowców którzy do swojego zawodu nie są odpowiednio przygotowani. Nie jest to zresztą jedyny problem. Wśród kierowców którzy prowadzenie pojazdów mają odpowiednio opanowane mogą trafić się tacy, którzy nadmiernie popisują się swoimi umiejętnościami, lekceważąc przy tym bezpieczeństwo i przepisy ruchu drogowego. Właściciele firm którzy odpowiadają przecież za sprzęt oraz pracowników są często pozbawieni możliwości odpowiedniego kontrolowania swoich pracowników.

W takich sytuacjach jak zwykle nieocenioną pomocą okażą się rozwiązania z rynku telematycznego. W pierwszej kolejności będą to systemy GPS. Dzięki tym systemom mamy możliwość sprawdzenia gdzie w danej chwili znajduje się samochód wraz z towarem. Pozwoli to nie tylko skontrolować samego pracownika, może również przynieść wymierne oszczędności. W sytuacji, gdy z jakiegoś powodu wyznaczona wcześniej trasa jest nieprzejezdna za pomocą nawigacji satelitarnej można szybko wyznaczyć nową trasę przejazdu.Systemy telematyczne często są ze sobą kompatybilne. Umożliwiają zwiększenie kontroli spalanego paliwa, przejechanych kilometrów, a także wagi pojazdów.

Rozwój rynku telematycznego sprawia, że systemy GPS systematycznie maleją, a jednocześnie ich jakość się podnosi. W dzisiejszej czasach, żadna flota nie obejdzie się bez takiego systemu. Bogaty system usług w tym zakresie zapewnia między innymi firma fleetscompare.com. Rozwiązania pomagające kontrolować prace kierowców nie dla wszystkich są jednakowe. Przed wyborem sprzętu dobrze jest skonsultować się z doradcą który pomoże dobrać sprzęt odpowiedni dla naszych potrzeb. Sam GPS może jednak nie wystarczyć. Wiedza o tym gdzie znajduje się dany kierowca to jedno, jednak sprawdzenie tego w jaki sposób porusza się po drodze to zupełnie inna historia. Chcąc sprawdzić, czy zatrudniony kierowca w odpowiedzialny sposób kieruje pojazdem niezbędne będzie zamontowanie kamery samochodowej.

Rejestrator jazdy będzie jest dla właścicieli firm transportowych narzędziem niezbędnym. Po pierwsze pomoże on na rzetelną i sprawiedliwą ocenę pracownika co do którego mogą pojawić się wątpliwości. Kolejnym argumentem przemawiającym za zakupem tego sprzętu jest możliwość dokładnej weryfikacji niebezpiecznego zdarzenia.

Zakup kamer samochodowych nie generuje wielkich kosztów, a może przynieść olbrzymie oszczędności prze poprawienie pracy kierowców. Specjaliści fleetscompare.com podkreślają, że inwestycja w sprzęt GPS jak i rejestratory wideo zwraca się natychmiastowo. Wystarczy zsumować koszta jakie generowały pojazdy przed założeniem systemów, a jaki zmieniło się to, gdy zaczęto pojazdy kontrolować. Sam sprzęt jest prosty w obsłudze i po krótkim przeszkoleniu może go obsługiwać każdy upoważniony pracownik firmy.