Zastanawialiście się kiedyś, co w pierwszej kolejności dba o wasze bezpieczeństwo oraz frajdę z jazdy podczas prowadzenia samochodu? Zdecydowanie najwięcej zależy od dobrej przyczepności, czyli jednym z najważniejszych elementów w samochodzie są właśnie opony.

W tym przypadku nie ma się co oszukiwać. Przyczepność, czyli kontakt samochodu z nawierzchnią to zdecydowanie najważniejszy parametr podczas jazdy. Wystarczy spojrzeć na wyścigi królowej motorsportu, aby się o tym przekonać. W każdej transmisji jest mowa o oponach, jakie naciągane są na koła bolidu. Amatorom jazdy za kółkiem może się jednak wydawać, że w codziennej jeździe przyczepność nie jest aż tak istotna, a co za tym idzie zakładają oni do samochodu opony „pierwsze z brzegu”.

Niestety słaba opona nie świadczy dobrze o kierowcy. Na ogół taka osoba kompletnie nie zna się na prowadzeniu auta, a co za tym idzie nie odczuwa różnic miedzy dobrym, a złym ogumieniem. Najgorsze jest jednak to, że naraża na niebezpieczeństwo nie tylko siebie, ale i innych. Istnieje również duże prawdopodobieństwo, że w samochodzie takiego użytkownika więcej rzeczy jest w stanie agonalnym. Więc taka rada. Jeśli widzicie osobę na zaniedbanych gumach, włączcie kierunkowskaz i wyprzedźcie jadące zagrożenie.

Dla wielu osób jedynym wyznacznikiem dobrej opony jest wysokość bieżnika. Na kursie na „prawko” nauczyli nas, że dobra guma to taka, w której profesjonalnie mówiąc rzeźba bieżnika nie jest niższa niż 1,6 mm. Szczerze mówiąc, taka opona nadaje się już tylko do jednego – ustawienia koło jakiegoś toru gokartowego – choć polskie prawo uważa co innego. Instruktorzy wraz z egzaminatorami kompletnie pomijają inne aspekty. Często zdarza się tak, iż osoba niewiele jeździ autem, czyli opona teoretycznie się nie wiele zużywa. Po 10 latach bieżnik nadal wydaje się być „okej”, czego nie można powiedzieć o strukturze opony z takim stażem. Gołym okiem widać pęknięcia w gumie, a to również nie wróży najlepiej.

Eksperci z papierowych magazynów mówią, że bez względu na stan bieżnika, opony powinny być wymieniane co około cztery lata. Pomysł dobry, ale jak wybrać te właściwe, wymarzone i odpowiednie gumy? Możliwości jest wiele, ale rozsądny i zdecydowanie największy wybór zapewnia internet. Po szybkim wyszukaniu nie trudno natknąć się na chyba największy serwis internetowy poświęcony tej tematyce – oponeo.pl. Przeglądając ich ofertę widać spory wybór wśród znanych marek jak Michelin, Pirelli, czy Goodyear, ale też pojawia się nie mało ofert bardziej egzotycznych producentów, którzy nie koniecznie są gorsi niż popularne firmy. Zakładając oponę producenta o mniejszej renomie nasze auto przestaje być tym „jednym z wielu”. Ponadto oponeo.pl oferuje darmową dostawę produktu w przeciągu jednej doby, a także bardzo ważne – opinie innych użytkowników.
Tak więc, jeśli dbacie o swoje auto i chcecie, aby i jemu jeździło się jak najlepiej pomyślcie o oponach. Możecie zacząć od oferty www.Oponeo.pl.

1 komentarz
  1. Bardzo rzeczowy wpis. Wybór sklepu tez celny zwłaszcza że Oponeo lideruje już od kilku ładnych lat. Jesień idzie czas pomyśleć o nowych zimówkach ;]

Komentowanie zostało wyłączone.