Okazuje się, że statystyczny Kowalski ma bardzo sprecyzowane wymagania, jeśli chodzi o wymarzone auto. Pracownicy salonów samochodowych, już dawno zwrócili uwagę na zmiany, które zaszły w ostatnim czasie na rodzimym rynku motoryzacyjnym – nadrzędnej roli w wyborze auta przez klienta, nie gra bowiem niska cena, ale inne jego cechy. Które z nich są najbardziej pożądane na rynku?

Komfort podróżowania

Długie godziny spędzone w trasie, np. w trakcie podróży na wymarzone wakacje, to męka nie tylko dla kierowcy, ale również dla pasażerów. Dlatego bardzo wielu z nas, szukając odpowiedniego auta rodzinnego, szczególną uwagę przykuwa do kwestii jaką jest komfort podróżowania. W czasach, w których przyjemne fotele o ergonomicznym kształcie to już standard, samochody rodzinne wyposażone są ponadto w rozbudowane systemy audio-wizualne, zwiększające atrakcyjność odbywania podróży, chociażby dla najmłodszych. Poza tym, najpopularniejsze obecnie samochody rodzinne, np. model japońskiego producenta – Honda Accord Tourer, wyróżniają się dużą ilością miejsca dla pasażerów dzięki zastosowaniu płaskiej podłogi, a także inteligentnym systemem klimatyzacji.

Bezpieczeństwo jazdy

Auto rodzinne powinno być również bezpieczne i co do tego nie ma żadnych wątpliwości. Szukając samochodu dla rodziny, powinniśmy wybierać spośród modeli, które uzyskały maksymalną liczbę gwiazdek, przyznawaną przez znaną organizację, promującą bezpieczeństwo na drodze – EURONCAP. Poza tym, należy zwrócić również uwagę na liczne systemy zwiększające świadomość kierowcy, pomagające w korygowaniu jego błędów w czasie jazdy. Pamiętajmy, że nawet najlepszym kierowcom zdarzają się wpadki – właśnie z tego powodu, obecnie w samochodach rodzinnych, montuje się inteligentne systemy oświetlenia przestrzeni wokół pojazdu, czujniki utrzymujące auto w pasie ruchu, czujniki parkowania lub zestaw poduszek i kurtyn powietrznych.

Oszczędny silnik

Eksploatacja auta rodzinnego nie powinna być dużym obciążeniem dla domowego budżetu, zwłaszcza w czasach kryzysu. Z drugiej strony jednak, uniwersalne auto powinno być napędzane jednostką o odpowiednio dużej mocy, co niestety zwykle przekłada się na ilość spalanego paliwa. Wysoce posunięta technologia pozwoliła jednak konstruktorom silników, pożenić obie cechy: oszczędność oraz dynamikę. W efekcie, obecnie produkowane auta rodzinne są wyposażone w silniki o relatywnie dużej mocy (150-200 KM), przy ograniczonym spalaniu, nieprzekraczającym 7-8 litrów na 100 km.

3 komentarze
  1. Co tu dużo mówić, samochód moich marzeń poza moim zasięgiem póki co. 🙂
    Dla mnie komfort jazdy i oszczędność to podstawa, rzadko dziś idzie w parze więc tym bardziej cenie sobie Hondę.

  2. Japończycy potrafią ze stosunkowo niewielkich silników wyciągnąć sporą moc przy jednoczenie małym spalaniu. Auto marzeń, niestety na razie tylko marzeń.

  3. Nie jestem mistrzem kierownicy i nigdy nim nie byłam. Posiadając auto kombi zawsze miałam problem z parkowaniem. Na obecną chwilę poruszam się autem z czujnikami bezpieczeństwa parkowania i bardzo je sobie chwalę. Zwłaszcza kiedy parkuje na ciasnym i zatłoczonym parkingu. Co do oszczędnego spalania paliwa, to różnie z tym bywa w dalekie trasy z pewnością jest odczuwalne mniejsze spalanie, ale kiedy musimy manewrować po mieście co chwilę hamując, to niestety musimy się liczyć z większymi kosztami.

Komentowanie zostało wyłączone.