Toyota świętuje 20-lecie Supry Mk IV

Toyota Supra meetingTego samochodu chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Supra, to chyba najbardziej ceniony i najbardziej zasłużony model Toyoty jaki kiedykolwiek powstał. Teraz przyszedł czas, aby świętować 20-lecie czwartej generacji kultowego „japończyka”.

Samochód ten zyskał sobie dużą sławę zwłaszcza w środowisku tuningowym. Okazało się, ze silniku drzemie tak duży potencjał, że po kilku modyfikacjach osiągał aż 600 KM. Auto oczywiście otrzymało od producenta napęd na tylne koła, co przyczyniło się do tak wielkiego sukcesu i ciągle oczekiwany jest następca.

W standardzie sercem Supry była 3-litrowa jednostka układu R6, która w zależności od wersji dysponowała od 223 KM, ale to najciekawszy był silnik z podwójnym doładowaniem i mocy aż 324 KM. Może dziś taka moc nie robi szału, ale dawniej było to coś. W końcu najmocniejsza odmiana rozpędza się do setki tylko w 5 sekund!

Do sławy auta z pewnością przyczyniły się też jej wersje wyścigowe. Kierowcy za jej sterami ścigali się w takich imprezach jak; 24 Le Mans, Pikes Peak International Hill Climb, Japan GT Championships, a nawet wygrywali w swojej klasie w szwajcarskich wyścigach górskich.

Od początku produkcji, Toyota sprzedała 593 337 egzemplarzy sportowej Supry. Auto było produkowane od kwietnia 1978 do lipca 2012.