Caterham z 3-cylindrowym silnikiem od Suzuki?

Caterham Seven silnik engineTakiej informacji się nie spodziewaliśmy. Brytyjski producent o prawdziwie sportowym rodowodzie ma zamiar umieścić pod maską swojego auta 3-cylindrowy silniczek o pojemności zaledwie 660 cm3.

Silnik o nieparzystej liczbie cylindrów to na ogół nie jest dobry pomysł. Zwłaszcza wtedy, gdy liczba ta wynosi skromne trzy. Chyba nikomu te jednostki nie przypadły do gustu, chociaż coraz więcej producentów godzi się na taki wynalazek. Dobrym przykładem jest Ford ze swoim 1,0 EcoBoost, ale czy Caterham również powinien grać w tej lidze?

Obecnie nawet w świecie motoryzacji dzieją się dziwne rzeczy. Nie dawno słyszeliśmy, że pod maską nowego Mustanga zobaczymy inny silnik niż ten właściwy – widlasty. Teraz kolejna paranoja, tyle że w Caterhamie. Pewnie myślicie, że jednostka od Suzuki zagości w tym małym i lekkim pojeździe ze względu na ekologie. Na szczęście nie. Producent po prostu chce, na rynek wypuścić kolejną, tym razem tańszą wersję.

Tak więc, do rzeczy. Auto ma mieć pod maską turbodoładowany 3-cylindrowy silnik zapewniający całe 64 KM. Moment obrotowy trafi na tylną oś, dzięki 5-stopniowej manualnej skrzyni biegów. Prawdopodobnie zmniejszeniu ulegnie masa, aby pojazd mógł się w ogóle poruszać.

Przewidywana cena odchudzonego Caterhama Seven to około 17 tysięcy funtów.