BMW Pinifarina Gran Lusso Concept – seria 8 wraca do życia?

BMW Pininfarina Gran Lusso Concept

Na trwającym obecnie Concorso d’Eleganza Villa d’Este we Włoszech, BMW oficjalnie przedstawiło najnowszy concept stworzony we współpracy z biurem projektowym Pinifarina. Nazywa się Gran Lusso Coupé i z wypowiedzi przedstawicieli BMW można wnioskować, że samochód może być podstawą do reaktywacji serii 8.

BMW serii 8 debiutowało w 1989 jako następca sportowej serii 6. Większość z nich była wyposażona w pięciolitrowe silniki V12 pochodzące z ówczesnej serii 7. W zamyśle nie miało konkurować z Mercedesem i Audi, lecz aspirowało do wyższej półki – poziomu Porsche i Ferrari. Poza świetnymi jak na tamte czasy osiągami gwarantowało też komfort i luksus. Do dziś pozostają jednymi z najbardziej atrakcyjnych BMW. Gdy na początku miesiąca wypłynęły szkice dużego coupé BMW z silnikiem V12 pod maską, pierwsze skojarzenie przyniosło na myśl odświeżoną wersję ósemki. Biorąc pod uwagę tendencje monachijskiego producenta do wypełniania luk w gamie modelowej, podejrzewamy, że Gran Lusso Coupé może posłużyć za inspirację do przywrócenia serii 8 do życia. Tym samym BMW pokazuje, że przyszłość nie należy jedynie do coraz nudniejszych samochodów, ale jest w niej miejsce na pozycje budzące ogromne emocje.

Za bazę do budowy wspólnego dzieła BMW i Pinifariny posłużyła płyta podłogowa serii 7. Zapożyczono również silnik podwójnie doładowany silnik 6.0 V12 przekazujący napęd na tylną oś. Osiągi Gran Lusso nie są znane, ale flagowa limuzyna BMW wyposażona w tę jednostkę napędową osiąga 544 KM, 750 Nm i pierwszą setkę w 4,7 sekundy.

Projekt wpisuje się w najnowsze trendy stylistyczne marki, choć widoczny jest sznyt ekstrawagancji Pinifariny. Nie zabrakło charakterystycznych dla BMW „nerek”, podwójnych reflektorów LED i łukowatego zakończenia szyb bocznych. We wnętrzu zauważamy większość elementów znanych z obecnych modeli BMW. Do produkcji wykorzystano najwyższej jakości skórę i drewno. Według nas całość wygląda zjawiskowo i jest świetnym połączeniem usportowionej elegancji na najwyższym poziomie. Wersja produkcyjna mogłaby być groźną konkurencją dla Bentley’a Continentala i Mercedesa CL.