Niebezpieczna drogaWybierając się w podróż samochodem:

1. Sprawdź stan techniczny pojazdu – poziom oleju silnikowego i płynu chłodniczego, filtr powietrza, ciśnienie w oponach i stan koła zapasowego, funkcjonowanie świateł, układu hamulcowego i układu kierowniczego.

2. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości co do stanu technicznego pojazdu, oddaj samochód na krótki przegląd do mechanika.

3. Sprawdź, czy posiadasz w samochodzie niezbędne wyposażenie – gaśnicę, apteczkę (uzupełnij ją również pod kątem indywidualnych potrzeb podróżujących osób), trójkąt ostrzegawczy, kamizelkę odblaskową, komplet podstawowych narzędzi, linkę holowniczą.

4. Zadbaj o ubezpieczenie. Jeżeli możesz sobie na to pozwolić, poza obowiązkowym OC wykup również AC. Sprawdź dokładnie zakres posiadanych ubezpieczeń i w razie potrzeby wykup dodatkowy pakiet podróżny.

5. Skompletuj potrzebne dokumenty – dowód rejestracyjny, prawo jazdy, zieloną kartę, pełnomocnictwo do użytkowania pojazdu.

6. Bezpiecznie załaduj bagaż – równomiernie rozłóż pakunki, przedmioty i torby zapakuj tak, żeby pozostawić jak najmniej luzu.

7. Jeżeli wieziesz dziecko, zapewnij mu bezpieczną podróż. Zadbaj o dobry fotelik samochodowy i sprawdź, czy jest właściwie zamocowany. Dla starszego dziecka warto kupić odpowiednią podstawkę.

8. Jeżeli podróżujesz ze zwierzęciem, zapewnij mu bezpieczne warunki jazdy. Na rynku dostępne są maty antypoślizgowe, klatki, kojce i pasy dla psów. Koty i inne mniejsze zwierzęta przewozimy w klatkach lub przeznaczonych do tego transporterkach.

9. Zaplanuj trasę, postoje, ewentualne noclegi. Planując wyznaczanie trasy sprawdź, czy drogi, którymi chcesz się poruszać, są płatne.

10. Dowiedz się, jakie przepisy i zwyczaje obowiązują w krajach, przez które zamierzasz podróżować. Przykładowo – w niektórych państwach nie można prowadzić samochodu nie mając ukończonych 18 lat, mimo posiadania prawa jazdy; w innych – na wyposażeniu samochodu musi znajdować się alkomat.

11. Zabierz tradycyjne papierowe mapy i atlasy. Nie polegaj tylko na GPS-ie, może się zawiesić lub zepsuć.

1 komentarz
  1. Bardzo praktyczne rady, jednak myślę, że mało kierowców stosuje sie do wszystkich, a niektórzy wogóle nie przygotowują auta do podróży.

Komentowanie zostało wyłączone.