Mercedes SLS AMG Electric Drive – emocjonujący elektryk

Mercedes SLS AMG Coupe Electric Drive

Paryski salon to miejsce premiery produkcyjnej wersji najnowszego Mercedesa SLS AMG w wersji elektrycznej – Electric Drive. To efekt współpracy zespołu AMG i F1. Sam pomysł jak i wszystkie cyfry z nim związane robią wrażenie. Zacznijmy od początku.

Elektryczny SLS ma nie jeden, ale aż cztery silniki – każdy zamontowany przy jednym kole. Łączna moc tego kwartetu to aż 740KM. Moment obrotowy wynosi natomiast 1000Nm. Sprint od 0 do 100km/h ten SLS zaliczy w zaledwie 3,9s, a rozpędzać się przestanie na 250km/h.Każdy z silników waży 45kg i może osiągnąć nawet 13000 obrotów na minutę. Energię magazynuje 400-voltowa bateria. Podpięcie do tzw. siły umożliwi naładowanie jej w 3,5h, a jeśli podłączymy go do zwykłego gniazdka elektrycznego, czas ten wzrośnie aż do 20 godzin. Ciekawie zapowiada się dystans możliwy do przejechania na jednym ładowaniu – 250km.

Zainstalowanie silników elektrycznych skutkuje tym, że dźwięk nie jest zbyt wyrafinowany. Dlatego też pomyślano o systemie generującym go. W zależności od wybranego trybu jazdy (Comfort, Sport lub Sport+) i warunków panujących na drodze przez głośniki ma być puszczany odpowiedni dźwięk – niestety na razie nie wiadomo jaki. Prawdopodobny jest jednak odgłos silnika V8.

Wszystko to waży dokładnie 2095kg – prawie 500 więcej niż „zwykły” SLS. Rozkład wagi jest niemal idealny: 47:53. Wewnątrz nic nie zmieniono.

Niektórych powinien ucieszyć fakt, że Electric Drive nie będzie jedynie edycją limitowaną. Będzie mógł go kupić każdy, kto dysponuje pokaźną kwotą 416 500 euro. Pierwsze sztuki powinny dotrzeć do klientów już w 2013 roku. Niestety nie mamy dobrych wiadomości dla mieszkańców spoza Europy. SLS Electric Drive będzie dostępny jedynie tutaj i to tylko w wersji z kierownicą po lewej stronie.