McLaren P1

Jedną z najbardziej interesujących i najbardziej oczekiwanych premier targów w Paryżu jest dzieło firmy McLaren – superauto o nazwie P1. Firma oświadczyła, że celem powstania tego modelu jest dominacja jednocześnie ulic jak i torów wyścigowych.

Przedstawiciel McLarena, Ron Dennis, powiedział na konferencji prasowej: „Dwadzieścia lat temu podnieśliśmy poprzeczkę w segmencie superaut modelem F1. Zadaniem P1 ma być zawieszenie jej jeszcze wyżej”.Co ciekawe, podczas projektowania następcy kultowego F1, nacisku nie położono tak zdecydowanie na prędkość maksymalną. Obiecywane jest jednak rozpędzenie się do ponad 320km/h. Szef działu zajmującego się rozwojem tego superauta, Paul Mackenzie oświadczył, że najistotniejszym elementem będzie tutaj stosunek mocy do masy, który w przypadku P1 ma wynosić ponad 600KM na tonę.

Nowy McLaren to bardzo złożona kompozycja – od elementów zamontowanych z zewnątrz gwarantujących 600kg docisku, aż po klatkę Monocage zbudowaną jedynie z włókna węglowego.

Więcej informacji na temat nowego dziecka tego producenta poznamy na początku 2013 roku. Parę miesięcy potem, w pięćdziesiątą rocznicę powstania McLaren’a, rozpoczną się dostawy.